^ Back to Top
         Zespół Szkół Technicznych
                 w Janowie Lubelskim

O szkole


Loga

 

Certyfikaty

   
 
 

Licznik odsłon

Odsłon artykułów:
1788044

Technik wie, kiedy powiedzieć NIE!

„TECHNIK WIE, KIEDY POWIEDZIEĆ NIE!” - UZALEŻNIENIA A KWESTIE PRAWNE

28 i 29 listopada br. w naszej szkole odbył się cykl spotkań z pracownikami Komendy Powiatowej Policji w ramach realizowanego projektu „Technik wie, kiedy powiedzieć NIE!”, dofinansowanego z rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018- 2020, a koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Aspirant Faustyna Łazur oraz aspirant sztabowy Adam Kędra przeprowadzili spotkania informacyjne, adresatami których byli wszyscy uczniowie szkoły. Głównym celem zajęć było przybliżenie młodzieży przepisów zawartych w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich dotyczących przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji osób nieletnich. Aspirant Faustyna Łazur podczas spotkania bardzo trafnie obrazowała, jakie konsekwencje ponoszą oni po popełniania czynów zabronionych. Zaakcentowała również, że osoby od wieku siedemnastu lat ponoszą odpowiedzialność prawną jako osoby dorosłe.

Przestrzegała przede wszystkim przed pochopnym zakupem substancji z nieznanych źródeł. Zażycie ich skutkować może długotrwałym i dotkliwym uszczerbkiem na zdrowiu i w konsekwencji doprowadzić do utraty życia.

Aspirant Łazur podkreśliła, że według nowych przepisów poszerzona została definicja dopalaczy oraz zrównano dopalacze z narkotykami, co pozwoli sądom na karanie posiadaczy, producentów oraz handlarzy tymi substancjami, już nie tylko karami finansowymi, ale również długimi wyrokami skazującymi na pozbawienie wolności.

                                                                                                          Aldona Pituch

AKTYWNY WYPOCZYNEK UCZNIÓW ZST

W ramach działań projektu „Technik wie, kiedy powiedzieć NIE!” realizowanego w naszej szkole od listopada został zorganizowany rajd rowerowy na trasie: rezerwat przyrody Szklarnia – uroczysko Kruczek – Zoom Natury. Część uczniów pojechała jedenastoma nowymi rowerami górskimi Arkus LTD 270, które zostały zakupione z dotacji projektu oraz środków własnych. Rowery te będą służyły uczniom ZST oraz wychowankom internatu do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz promowania zdrowego trybu życia wśród rówieśników.

Trasa rajdu wiodła po najpiękniejszych zakątkach Lasów Janowskich. Uczniowie odwiedzili ostoję konika biłgorajskiego w Szklarni, następnie trasą rowerową wiodącą przez las dojechali do uroczyska Kuczek – miejsca o religijno-patriotyczny charakterze, stanowiącego jedno z lokalnych miejsc pamięci narodowej. Zwieńczeniem wyjazdu młodzieży było ognisko na terenie Zoom-u Natury.

                        Pomimo nieco mroźnej aury humory dopisywały i uczniowie, choć nieco zmarznięci, ale zadowoleni wrócili do szkoły, by zachęcać kolegów i koleżanki do aktywnego wypoczynku.

                                                                                                                      Aldona Pituch