^ Back to Top
         Zespół Szkół Technicznych
                 w Janowie Lubelskim

O szkole


Loga

 

Certyfikaty

   
 
 

Licznik odsłon

Odsłon artykułów:
1803481

ZASADY BHP NIEOBCE UCZNIOM ZSZ…

W dniu 17 kwietnia br. w Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie miał miejsce etap regionalny XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Zasadach Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych.
W konkursie wzięło udział 36 uczniów z województwa lubelskiego, w tym 2 uczniów z Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół Zawodowych w Janowie Lubelskim: Damian Mazur z klasy II wa i Szymon Wasąg z klasy II wb. Damian przygotowuje się do zawodu murarz w zakładzie pana Andrzeja Łacko przy ul. Wałowej, natomiast Szymon to przyszły kucharz, odbywający zajęcia praktyczne w Hotelu „Królewski”.

Wszyscy zgłoszeni do konkursu uczniowie reprezentowali 9 powiatów.

Uczniowie reprezentowali następujące zawody:
Kucharz – 4 osoby
Fryzjer – 16 osób
Mechanik poj. sam. – 6 osób
Technolog robót wyk. w bud. – 1
Blacharz samoch . - 2
Murarz – 1 osoba
Elektryk – 1 osoba
Cukiernik – 5 osób
W tym roku w konkursie uczestniczyło 21 dziewcząt i 25 chłopców.


Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwała komisja złożona z przedstawicieli:
Okręgowego Inspektora Pracy w Lublinie, Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz
Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie.

Pakiet pytań konkursowych obejmował pytania z zakresu: prawa pracy, technicznego bezpieczeństwa pracy, fizjologii, psychologii, socjologii i ergonomii pracy, postępowania powypadkowego, zasad udzielania pierwszej pomocy, świadczeń powypadkowych oraz ochrony p.poż, pytania zawodowe z branż reprezentowanych przez uczestników konkursu.
Uczestnicy Konkursu w regulaminowym czasie 45 min. rozwiązywali pisemny test, na który składał się zestaw 40 pytań, w tym 20 pytań z prawa pracy oraz 20 pytań z technicznego bezpieczeństwa pracy i pozostałych ww. dziedzin. Zdecydowanie lepiej radzą sobie uczniowie z odpowiedziami na pytania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, niż na pytania z zakresu prawa pracy.Klasyfikacja zespołowa po I etapie konkursu:
I miejsce – Biała Podl. –średnia punktów 19
II miejsce – Zamość–średnia punktów – 17,8
III miejsce – Janów Lub. –średnia punktów – 17,5
IV miejsce – Lublin –średnia punktów – 16,4
V miejsce – Opole Lub. –średnia punktów – 16,3
VI miejsce – Lubartów –średnia punktów – 15,5
VII miejsce – Ryki –średnia punktów – 14
VIII miejsce – Biłgoraj –średnia punktów – 13
IX miejsce – Radzyń Podl. –średnia punktów – 12,5

Uczniowie z ZSZ w Janowie Lubelskim przygotowywali się pod kierunkiem nauczycieli podstaw przedsiębiorczości: A. Majdanik i W. Dyjach.

Opracowanie na podstawie materiałów Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie W. Dyjach.