^ Back to Top
         Zespół Szkół Technicznych
                 w Janowie Lubelskim

O szkole


Loga

 

Certyfikaty

   
 
 

Licznik odsłon

Odsłon artykułów:
1803451

11 EDYCJA NARODOWEGO CZYTANIA W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W JANOWIE LUBELSKIM

11 EDYCJA NARODOWEGO CZYTANIA W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH
W JANOWIE LUBELSKIM

„Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury.  Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą” – tak napisał w liście skierowanym do czytelników  Prezydent Rzeczypospolitej Polski Andrzej Duda.

            Akcja Narodowe Czytanie to tradycja w  Zespole Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim. W tegorocznej odsłonie  21 września 2022 roku czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

 Pani Dyrektor Iwona Pająk, nauczycielka języka polskiego Pani Janina Wiechnik, nauczyciel samochodowych przedmiotów zawodowych Pan Łukasz Potaczała, Patryk Marzęda z klasy 3 ei oraz Krzysztof Brzyski z klasy 4 dsp przeczytali następujące ballady: „Powtót taty”„Świtezianka”, „To lubię”,  „Pani Twardowska” i ”Romantyczność”.

 Akademię poprowadziła uczennica klasy 4 ep Karolina Ciosmak

                                                           

  Iwona Dąbek, Edyta Jargiło