^ Back to Top
         Zespół Szkół Technicznych
                 w Janowie Lubelskim

O szkole


Loga 

Certyfikaty

Licznik odsłon

Odsłon artykułów:
1038926

Kalendarium Jana Pawła II

 

  1920 – 2020

PAMIĘTAMY!

Nie ulega wątpliwości, że jednym z ulubionych dni w roku dla każdego człowieka jest dzień jego urodzin. Każdy składa życzenia, ktoś podaruje prezent. Jest to bez wątpienia bardzo miły czas i chcielibyśmy, aby ten dzień trwał jak najdłużej. Nie tak dawno, bo 18 maja 2020 roku swoje urodziny przeżywał Karol Wojtyła, a późniejszy papież Jan Paweł II.

Co prawda nie ma Go teraz pośród nas, ale mamy pewność, że spogląda na nas z nieba. Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku, czyli w bieżącym roku przeżywamy okrągłą 100 rocznicę tego wydarzenia. Miało ono miejsce w Wadowicach, w obecnej Małopolsce. Znajduje się tam Jego dom rodzinny, który do dziś można cały czas zwiedzać.

Karol Wojtyła, jako papież zrobił bardzo dużo dla świata. Był następcą świętego Piotra 27 lat i odbył ponad 100 pielgrzymek. Bardzo kochał młodzież, o czym świadczą zorganizowane przez Niego Światowe Dni Młodzieży, które gromadzą tysiące młodych ludzi z całego świata. Zwracano się do Niego – Ojcze Święty, bo taki tytuł przysługuje papieżowi. Jednak Jan Paweł II nigdy nie spoczął na laurach, nieobojętne Mu były tytuły. Starał się tylko każdego dnia pokazywać ludziom, co to znaczy dążyć do świętości w codziennym życiu.

Po Jego śmierci ogłoszono Go najpierw błogosławionym, a później świętym. Zastanawiające jest to, że już na Jego pogrzebie ludzie skandowali Santo Subito, co tłumaczymy Natychmiast Świętym.                                                                                                 

Karol wychowanie religijne zawdzięczał swoim rodzicom: mamie Emilii i tacie Karolowi. Niestety w wieku 9 lat stracił swoją najukochańszą mamę. Było to dla niego bardzo trudne doświadczenie. Mimo tych przykrych doświadczeń nigdy nie zapomniał o Maryi, która przecież jest Matką wszystkich wierzących - o tym Jan Paweł II bardzo mocno się przekonał w swoim życiu.

13 maja 1981, Mehmet Ali Agca strzelił do Jana Pawła II. Świat zamarł
w oczekiwaniu na informacje o stanie zdrowia Ojca Świętego. Jana Pawła II operowano
w klinice Gemelli. Papież po wyjściu ze szpitala spotkał się ze swoim zamachowcem i mu przebaczył. To, że żyje, zawdzięczał Matce Bożej Maryi. Jego mottem życiowym były słowa Totus Tuus Maryjo, co tłumaczymy Cały Twój Maryjo.

Patrząc na przykład życia, jakie dał nam Jan Paweł II możemy odkryć, jaką niezwykłą siłę daje ludziom przebaczenie drugiemu człowiekowi. Postać niezwykłego Polaka uczy nas przede wszystkim jaki jest wymiar chrześcijaństwa i tego, że pomimo naszych słabości każdego dnia możemy się stawać coraz lepszymi ludźmi.

                                                                                                       Ks. Łukasz Kołodziej

 

 

W związku z ogłoszeniem roku 2020 Rokiem Jana Pała II, Zespół Szkół Technicznych włącza się w obchody Roku Papieskiego przygotowując szereg przedsięwzięć mających na celu przybliżenie sylwetki Papieża Polaka, są to m.in.:

  • szkolny konkurs wiedzy o Janie Pawle II (czerwiec 2020),
  • konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, połączony z wystawą prac (rok szkolny 2020/2021),
  • montaż słowno- muzyczny z okazji Roku Papieskiego (rok szkolny 2020/2021).

Kliknij w obrazek aby przejść dalej.