^ Back to Top
         Zespół Szkół Technicznych
                 w Janowie Lubelskim

O szkole


Loga 

Certyfikaty

Licznik odsłon

Odsłon artykułów:
490188

GLORIA VICTIS – chwała zwyciężonym. Finał Międzyszkolnego Konkursu „Droga do Niepodległości”

(…) nie przestajmy czcić świętości swoje
I przechowywać ideałów czystość;
Do nas należy dać im moc i zbroję,
By z kraju marzeń przeszły w rzeczywistość.

Asnyk, Miejmy nadzieję

 

      Historię należy szanować i o niej pamiętać … To Ona decyduje o naszej tożsamości…

     22 stycznia 2018 roku, w 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego i w 100. rocznicę odzyskania niepodległości  przez Rzeczpospolitą Polską, odbył się w Zespole Szkół Technicznych finał Międzyszkolnego Konkursu „Droga do Niepodległości” pod honorowym patronatem posła na sejm RP – Jerzego Bieleckiego. Konkurs skierowany był dla uczniów okolicznych gimnazjów. Nad całością przedsięwzięcia czuwali nauczyciele: Michał Komacki, Aldona Pituch oraz Kamila Surowska.

Finałowy test dotyczył powstania styczniowego, które było kolejnym krokiem w boju o odzyskanie niepodległości przez Polskę. W finale wzięło udział 31 uczniów, którzy wykazali się ogromną wiedzą na temat tego wydarzenia. Najlepszy wynik uzyskał Przemysław Pawlos z Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 w Dzwoli. Gimnazjaliści, którzy uzyskali najwyższe wyniki, otrzymali nagrody ufundowane przez ZST oraz Jerzego Bieleckiego. Uczestnicy konkursu, oprócz pamiątkowych dyplomów i upominków, pojadą wraz z opiekunami na wycieczkę do Warszawy, której najważniejszym punktem programu będzie zwiedzanie Sejmu RP. Sponsorem tej wspaniałej nagrody jest, oczywiście,  poseł Jerzy Bielecki.

Podczas uroczystej gali finałowej, korzystając z podniosłej chwili, dyrektor  Mariusz Wieleba wręczył uczniom ZST nagrody za udział w konkursie ogólnopolskim Wiedzy o Prawie Wyborczym „ Wybieram Wybory”.

Finałowy test Międzyszkolnego Konkursu „Droga do Niepodległości” najlepiej napisali :

Biała Emilia  z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wólce Ratajskiej;

Drzazga Bartosz z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Białej Drugiej;

Jarosz Wiktoria z Publicznego Gimnazjum w Trzydniku Dużym;

Lewandowski Mateusz  z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku;

Machulak Adrianna  z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Lubelskim;

Pawełkiewicz Adam  z Publicznego Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Potoku Wielkim;

Pawlos Przemysław z Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 w Dzwoli;

Suchora Justyna z Zespołu Placówek Oświatowych w Stojeszynie Pierwszym.

Sulowska Julia  z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chrzanowie;

Wąsik Szczepan z Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie;

Woźnica Natalia z Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Krzemieniu;

Wszystkim gimnazjalistom dziękujemy za uczestnictwo - jesteśmy pełni podziwu dla ich wiedzy historycznej, a opiekunom gratulujemy zdolnej młodzieży!

 

 

Aldona Pituch