^ Back to Top
         Zespół Szkół Technicznych
                 w Janowie Lubelskim

O szkole


Loga 

Certyfikaty

Licznik odsłon

Odsłon artykułów:
490190

KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO „AN DER KUL IST DEUTSCH COOL”

W dn. 15 grudnia 2017 r. nauczyciele języka niemieckiego przeprowadzili w szkole I etap Konkursu języka niemieckiego „An der KUL ist Deutsch cool”, który organizowany jest przez Instytut Filologii Germańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II  Lublinie.

Test pisało 25 uczniów, a zwycięzcy uzyskali 35 i więcej punktów na 75 możliwych do zdobycia. Do II etapu zakwalifikowali się uczniowie Technikum Ekonomicznego oraz Technikum Informatycznego: Alicja Juśko (3TI), Katarzyna Moskal (3TE),
Karolina Moskal (4TE) i Paweł Ciupak (2TI). Gratulujemy!
Z kolejnym testem potwierdzającym znajomość języka oraz kultury niemieckiej uczniowie zmierzą się już w dn. 28 lutego 2018 r.

Zainteresowanie konkursem jest bardzo duże. Do tegorocznej edycji konkursu zostało zgłoszonych łącznie 933 uczniów liceów i techników z województwa lubelskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego, a do II etapu zakwalifikowało się 581 uczestników.

Warto zwrócić uwagę na utrzymującą się w Polsce popularność języka niemieckiego. Według Niemieckiej Agencji Prasowej Polska jest jedynym krajem, w którym tak wiele osób czy się języka niemieckiego. To blisko 2,3 mln osób! Z tego aż 2,1 mln uczy się języka niemieckiego w szkołach, a pozostała część na kursach językowych. Eksperci uważają,
że duże znaczenie dla wysokiej pozycji języka niemieckiego w Polsce mają dobre stosunki gospodarcze i społeczne obu krajów oraz szeroka oferta wymiany szkolnej i akademickiej. Ważną rolę odgrywa również perspektywa pracy w zagranicznych firmach, dlatego osoby posługujące się językiem niemieckim zyskują dodatkowe możliwości.

 

Angelika Wieczorek

Emilia Żuber