^ Back to Top
         Zespół Szkół Technicznych
                 w Janowie Lubelskim

O szkole


Loga 

Certyfikaty

Licznik odsłon

Odsłon artykułów:
490221

WARSZTATY ASERTYWNOŚCI Z FILMEM

Praca z filmem stwarza możliwości wspierania rozwoju osobistego uczniów, w tym umiejętność komunikacji. W dn. 3 stycznia w Pracowni Filmoteki Szkolnej odbyły się warsztaty asertywności. Na podstawie fragmentu filmu "Mocna kawa wcale nie jest taka zła" w reżyserii Aleksandra Pietrzaka uczniowie klasy pierwszej Technikum Informatycznego oraz uczennice klasy trzeciej Oddziałów Gimnazjalnych przy Publicznej Szkole Podstawowej w Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Zamoyskiego w Janowie Lubelskim uczyli się, jak wyrażać własne uczucia, pragnienia i przekonania za pomocą komunikatu JA. Umiejętność ta pozwala na poinformowanie rozmówcy o tym, jak się czujemy lub czego nie akceptujemy w taki sposób, aby nie ranić drugiej osoby. Przekazywanie negatywnych odczuć w asertywny sposób nie jest proste, jednak jest niezbędne, jeśli zależy nam na zdrowej i klarownej komunikacji.

Podczas zajęć uczniowie nauczycieli się komunikować swoje potrzeby w niezręcznych dla nich sytuacjach z życia codziennego np. gdy kolega prosi o odpisanie pracy domowej, siostra pożycza kosmetyki i ubrania bez pytania, uczeń nie zgadza się z oceną nauczyciela. Scena z filmu,
w której bohater nie potrafi powiedzieć wprost o swoich oczekiwaniach drugiej osobie, stała się punktem wyjścia do wspólnych ćwiczeń w formułowaniu asertywnych komunikatów.
Zajęcia były doskonałym pretekstem, by wyrażać swoje uczucia i kształtować charakter.

 

Emilia Żuber