^ Back to Top
         Zespół Szkół Technicznych
                 w Janowie Lubelskim

O szkole


Loga

 

Certyfikaty

   
 
 

Licznik odsłon

Odsłon artykułów:
1742930

„FILM, MEDIA I KULTURA POPULARNA, CZYLI CZY MOŻNA UFAĆ EKRANOM?”

To kolejny temat warsztatów filmoznawczych, które odbyły się
w Pracowni  Filmoteki Szkolnej w dniu 15 listopada 2016 roku. Uczestniczyli
w nich uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II, Liceum Ogólnokształcącego im. Boh. Portowego Wzgórza i Zespołu Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych
nr 1
im. gen. Wł. Sikorskiego w Stalowej Woli.

Zajęcia prowadził dr Karol Jachymek, filmoznawca w Instytucie Kulturoznawstwa i School of Ideas na Wydziale Nauk Humanistycznych
i Społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

Podczas czterogodzinnych zajęć uczniowie poznali różne formy manipulacji audiowizualnej w kulturze popularnej. Manipulacja obrazem odbywa się często za pomocą (nie)odpowiedniego oświetlenia, ustawienia kamery, kadru, muzyki czy komentarza. Również barwa i nasycenie obrazu/fotografii wpływa na nastrój, emocje i humor odbiorcy.   

Wykorzystując kamerę i własną inwencje twórczą, można opisać daną sytuację  na wiele sposobów, aby odbiór przekazu był zgodny z intencjami twórcy materiału filmowego.

Uczniowie podczas spotkania odczytywali zmanipulowane obrazy,
a wśród omawianych przykładów filmowych znalazły się „Ćwiczenia warsztatowe”  M. Łozińskiego, „Listy do M. 2” M. Dejczera, „Planeta Singli”  M. Okorna oraz najpopularniejsze polskie seriale: „M jak miłość” oraz „Klan”.

Warsztaty dla 29 uczniów z różnych szkół odbyły się w ramach programu Filmoteka Szkolna prowadzonego przez Filmotekę Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.  

 

Emilia Żuber