^ Back to Top
         Zespół Szkół Technicznych
                 w Janowie Lubelskim

O szkole


Loga

 

Certyfikaty

   
 
 

Licznik odsłon

Odsłon artykułów:
1775330

PRAKTYKA CZYNI MISTRZA ... w Zespole Szkół Technicznych


      

Szkoła zawodowa powinna ściśle współpracować z pracodawcami na każdym etapie kształcenia ucznia i dostosowywać system nauki do regionalnego rynku pracy tak, aby przyszły absolwent spełniał oczekiwania potencjalnych pracodawców. Proponowana uczniom ZST niepowtarzalna w regionie oferta edukacyjna szkoły wpisuje się w politykę zatrudnienia kształcąc w zawodach deficytowych wykwalifikowaną i kompetentną kadrę  atrakcyjną na rynku pracy.

        W bieżącym roku szkolnym 89 uczniów poszczególnych klas technikum realizowało praktyki w 41 zakładach pracy  i u prywatnych przedsiębiorców:

- 17 uczennic z  kl. II i III Technikum Ekonomicznego odbywało praktyki u 9 pracodawców;

- 12 uczniów z kl.III Technikum Informatycznego pogłębiało zdobytą wiedzę w 5 firmach  informatycznych;

- 21 uczniów z kl.III Technikum Samochodowego doskonaliło swoje umiejętności w 11 zakładach samochodowych i stacjach diagnostycznych;

- 7 chłopców z kl. II-ej Technikum Mechanicznego uczących się w zawodzie operator obrabiarek skrawających realizowało praktyki w 3 firmach;

-  30 uczniów z kl. III Technikum Budowlanego łączyło teorię z praktyką w 13 przedsiębiorstwach budowlanych

Głównym celem  praktyk zawodowych jest pogłębienie, zastosowanie i doskonalenie zdobytej              w szkole wiedzy i umiejętności praktycznych w danym zawodzie w rzeczywistych warunkach pracy, a także:

  • doskonalenie umiejętności praktycznych na różnych stanowiskach pracy,
  • pogłębienie wiadomości nabytych w szkole,
  • wykształcenie umiejętności pracy i współdziałania w zespole,
  • wyrobienie poczucia odpowiedzialności za jakość wykonywanej pracy,
  • poszanowanie mienia

        Absolwenci wszystkich kierunków kształcenia, m.in.: robotnicy budowlani, fryzjerzy, robotnicy obróbki drewna i stolarze, ślusarze, mechanicy pojazdów samochodowych, technicy budownictwa, technicy mechanicy, informatycy, ekonomiści, technicy technologii drewna czy usług fryzjerskich mogą kontynuować dalszą ścieżkę kariery edukacyjnej lub zawodowej prowadząc  własną działalność gospodarczą. Nieocenioną rolę pełni w tym  element kształcenia praktycznego.

        Dzięki wiedzy, praktycznym umiejętnościom i doświadczeniu zawodowemu jakie uczniowie zdobywają podczas praktyk zawodowych możliwe jest przygotowanie absolwentów do wejścia na rynek pracy.

         W imieniu Dyrekcji Szkoły, uczniów i własnym składam serdeczne podziękowania wszystkim firmom i przedsiębiorcom za umożliwienie realizacji  programu praktyk zawodowych dla uczniów techników.

                                                                                                                           

Szkolny opiekun praktyk

mgr Anna Majdanik