^ Back to Top
         Zespół Szkół Technicznych
                 w Janowie Lubelskim

O szkole


Loga

 

Certyfikaty

   
 
 

Licznik odsłon

Odsłon artykułów:
1775531

Janowska filmowa gra miejska za nami!

Piątkowy ranek przywitał uczestników gry przepiękną słoneczną pogodą.
Na zaproszenie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej oraz Zespołu Szkół Zawodowych odpowiedziało ponad czterdziestu uczniów ze szkół janowskich oraz Stalowej Woli.

Motywem przewodnim tegorocznej filmowej gry miejskiej były kultowe polskie filmy oraz seriale. 10 drużyn z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II, Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza z Janowa Lubelskiego
oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. T. Kościuszki w Stalowej Woli musiało dotrzeć do 5 stacji i wykonać zadania nawiązujące do rodzimej twórczości filmowej. Gra odbywała się równolegle w kilkunastu miastach Polski, w których znajdują się Pracownie Filmoteki Szkolnej.

Uczniowie zostali podzieleni na grupy, otrzymali mapę miasta z wyznaczonymi punktami i wyruszyli w trasę. Gra rozpoczęła się w Pracowni Filmoteki Szkolnej.
Tu uczestnicy oglądali słynną scenę z kremem sułtańskim z filmu J. Kondratiuka
pt. „Dziewczyny do wzięcia”, a następnie tworzyli do niego zaskakujące zakończenie. Przed Janowskim Ośrodkiem Kultury czekało kolejne wyzwanie. Każda drużyna musiała rozliczyć się z zabójcami „Siary” i przeliczyć 100 000 $ na polskie złote wykorzystując przelicznik siedmiu różnych walut. W Muzeum Fotografii wiedza uczestników na temat polskich filmów i seriali została poddana dokładnemu testowi. Sprawdzaliśmy czy uczestnicy gry pamiętają, w jakim meblu Kwinto ukrył pieniądze, do jakiego miasta leciał główny bohater z „Misia”, a także jakie imiona mają synowie Państwa Boskich z serialu „Rodzinka.pl”.
Największa kreatywnością drużyny wykazały się podczas realizacji zadania na stacji przed Urzędem Miejskim. Prowadzili wywiady z mieszkańcami Janowa i okolic, a następnie kręcili reportaż. Ich obecność na placu przed urzędem budziła zdziwienie i uśmiech na twarzach przechodniów. Pytali ich o ulubione filmy polskie oraz nazwiska aktorów. Petenci nie zawsze mogli poświęcić chwilę czasu uczestnikom gry, więc chwilami było to ogromne wyzwanie. Jedna z drużyn miała dużo szczęścia, ponieważ udało jej się przeprowadzić wywiad ze Starostą Janowskim. Ostatnia stacja była zlokalizowana na Orliku przy ZSZ. Tu czekała konkurencja sprawnościowa. Za celne rzuty do kosza można było otrzymać „odznakę” Filmoteki Szkolnej.

Nad przebiegiem gry czuwał liderka Filmoteki Szkolnej, ale to dzięki zaangażowaniu uczniów ZSZ gra zakończyła się sukcesem. Młodzi organizatorzy uczestniczyli
w kwietniu w pięciogodzinnych warsztatach z animatorką kultury z Warszawy, podczas których poznali zasady organizowania takiego przedsięwzięcia.

            Filmowa gra miejska jest działaniem bardzo złożonym pod względem organizacyjnym, stąd serdecznie dziękujemy za pomoc Panu Jerzemu Bieleckiemu, Staroście Janowskiemu, Panu Łukaszowi Drewniakowi, Dyrektorowi Janowskiego Ośrodka Kultury, Panu Antoniemu Florczakowi, właścicielowi Muzeum Fotografii oraz opiekunom, którzy czuwali na bezpieczeństwem grup podczas miejskiej wędrówki.

            Nieodłącznym elementem wspaniałej gry były nagrody, które losowaliśmy wśród wszystkich uczestników. Sponsorami upominków byli: PISF, CEO, NHEF, JOK
oraz Nadleśnictwo Janów Lubelski.

            Filmowa gra miejska była skierowana do młodzieży szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Jej trzecia edycja w naszym mieście potwierdza ogromne znaczenie edukacji filmowej w szkole.

 

Emilia Żuber