^ Back to Top
         Zespół Szkół Technicznych
                 w Janowie Lubelskim

O szkole


Loga

 

Certyfikaty

   
 
 

Licznik odsłon

Odsłon artykułów:
1497612

Podsumowanie Roku Norwida w ZST

Tęskno mi, Panie

13 grudnia w ZST odbył się  montaż   poetycko – muzyczny poświęcony życiu i twórczości Cypriana Kamila Norwida .To kolejne ciekawe przedsięwzięcie zrealizowane przez młodzież naszej szkoły.
Przy blasku zapalonych świec, w nastrojowej atmosferze wiersze poety czytali nauczyciele oraz licznie zgromadzeni uczniowie.

Podczas spotkania przedstawiono najważniejsze fakty z życia i twórczości artysty, który nie tylko pisał wiersze, ale też dramaty, poematy, nowele, traktaty i eseje. Zajmował się malarstwem, rzeźbą, grafiką.

Cyprian Kamil Norwid to niewątpliwie najbardziej tragiczna i niezwykła postać polskiej literatury romantycznej, niedoceniana za życia.
Z pewnością możemy go uznać za czwartego wieszcza naszej literatury. Był on twórcą odrzuconym przez współczesnych, a uznanym dopiero przez następne pokolenia. Twórczość Norwida stanowi inspirację dla wielu artystów, jak chociażby Czesława Niemena, który aranżował teksty poety do własnej muzyki. To właśnie muzyka Czesława Niemena oraz nostalgiczne utwory Mileny Suchory – uczennicy klasy 1ef uświetniły poetyckie spotkanie.

Wydarzenie było również okazją do rozstrzygnięcia szkolnego konkursu na prezentację multimedialną dotyczącą  życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida.

Nagrodzeni uczniowie to:

I miejsce – Paulina Bartyzel – klasa 4em

II miejsce – Julia Igras – klasa 3 fg

III miejsce – Krzysztof Szajwaj  - klasa  4if

Wyróżnienie dla Karoliny Ciosmak z klasy 3 ep

Warto nadmienić, że konkurs spotkał się z wielkim zainteresowaniem, co dowodzi, że poezja Norwida choć tak niejednoznaczna   przemawia do dzisiejszego młodego pokolenia.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy !

 

Elżbieta Dębiec

Iwona Martyna