^ Back to Top
         Zespół Szkół Technicznych
                 w Janowie Lubelskim

O szkole


Loga

 

Certyfikaty

   
 
 

Licznik odsłon

Odsłon artykułów:
1977667

Szkolny Klub Wolontariusza Amicus z wizytą w Warszawie

Dnia 25 kwietnia 2012 roku, grupa uczniów ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ?Amicus?, działającego w Zespole Szkół Zawodowych w Janowie Lubelskim wraz z dwoma nauczycielami ? Panią Anną Szmidt i Panią Joanną Sajewską wybrali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Głównym punktem programu była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki życzliwości Pana Dyrektora Muzeum oraz Pani Marty Kukowskiej  kierownika Centrum Wolontariatu, znajdującego się przy tym historycznym obiekcie, zwiedzanie odbywało się nieodpłatnie. Pobyt rozpoczęty został od zapoznania się z muzealnym wolontariatem, a także, co najważniejsze, od wysłuchania wspomnień Pani Wisławy Skłodowskiej (pseudonim ?Anna ? Wisia?, Kedyw ?Zośka?), pracującej dziś w charakterze przewodnika wolontariusza,  która pełniła w czasie wojny rolę kolporterki i łączniczki , a podczas Powstania rolę sanitariuszki w warszawskiej dzielnicy Ochota (szpital Karola i Marii). Osobiste doświadczenia Pani Wisławy i fakty, którymi się dzieliła z wolontariuszami, to bezcenna zdobycz, a spotkanie z nią było wielką niespodzianką.

Oprócz Pani Wisławy, przewodnikiem po muzeum była wolontariuszka  Pani Małgorzata Buczek, dla której przyjemnością są takie spotkania z historią. Ogromnym przeżyciem dla uczniów było wejście do kanału, stanowiącego nawiązanie do rzeczywistego kanału, jakim podczas zaawansowanych działań powstańczych przemieszczano się pod płonącym miastem. Pozwoliło to zwiedzającym wolontariuszom i ich opiekunom jeszcze mocniej wczuć się w klimat tamtych dni, emocji, uczuć, przemyśleń, jakie towarzyszyły zarówno powstańcom jak i cywilom, którzy musieli ewakuować się ze zniszczonego środka stolicy. Uwieńczeniem wizyty w muzeum było obejrzenie pięciominutowego filmu ?Ruiny miasta?. W sposób dobitny i przejmujący zaprezentowany został w nim obraz zniszczonej Warszawy.

Następnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum  Błogosławionego

 Ks. Jerzego Popiełuszki. Uczniowie przekonali się, czym był system totalitarny PRL-u. Najbardziej zapamiętaną salą okazała się ?Golgota?. Można tutaj było usłyszeć szum płynącej wody, zobaczyć świetlisty krzyż oraz zdjęcia ciała Kapłana, przypominające tragedię, jaka rozegrała się na tamie pod Włocławkiem. W tej sali w gablotach znajdują się ubrania, które bł. Ks. Jerzy miał na sobie w chwili śmierci, a także narzędzia zbrodni, którymi skrępowano Mu ręce i nogi.

Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w Muzeum  Błogosławionego

 Ks. Jerzego Popiełuszki to niewiarygodne przeżycie. To możliwość wejścia w ówczesną sytuację, przeżycia na nowo i w indywidualny sposób tamtejszych wydarzeń. To był dzień pełen wzruszeń, a także niesamowita lekcja historii.

Dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu tej wartościowej wycieczki Starostwu Powiatowemu w Janowie Lubelskim i Panu Józefowi Łupinie. Słowa podziękowania kierujemy także do Ks. kanonika Jana Sobczaka za możliwość zorganizowania kiermaszu stroików świątecznych w parafii pw. Św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim.

 

 

Anna Szmidt  Koordynator Szkolnego Klubu Wolontariusza Amicus

wpisano dn. 11.05.2012r.