^ Back to Top
         Zespół Szkół Technicznych
                 w Janowie Lubelskim

O szkole


Loga

 

Certyfikaty

   
 
 

Licznik odsłon

Odsłon artykułów:
1977165

Internat

 

INTERNAT przy

Zespole Szkół Technicznych

 

Przy Zespole Szkół Technicznych funkcjonuje internat

powstały w roku 1979. Celem pracy pedagogicznej wychowawców jest umożliwienie uczniom realizacji kształcenia, wspomaganie wychowawczej roli szkoły i rodziny oraz stwarzanie odpowiednich warunków do rozwoju zainteresowań i indywidualnych potrzeb wychowanków...

Mieszkańcy internatu mają możliwość korzystania ze świetlicy wyposażonej w sprzęt RTV, z siłowni, sali do gry w tenisa stołowego oraz podręcznej biblioteki. Zaplecze kuchenne umożliwia przygotowanie całodziennego wyżywienia dla 140 osób.
Internat zapewnia wychowankom stałą opiekę i realizację procesów wychowawczych w czasie odbywania przez nich nauki poza miejscem stałego zamieszkania. Istniejący Regulamin Internatu określa szczegółowe zasady działalności placówki, tworzy warunki dla rozwijania samorządności wychowanków, partnerstwa oraz współodpowiedzialności za funkcjonowanie placówki.

Podstawowym zadaniem realizowanym podczas zajęć z młodzieżą jest dążenie do pełnego usamodzielnienia wychowanków i przygotowanie ich do dorosłego życia z uwzględnieniem poczucia własnej wartości i twórczej aktywności. Młodzieżowa Rada Internatu ponosi współodpowiedzialność za realizację zadań określonych w regulaminie oraz koordynuje samorządną działalność wychowanków internatu.
 

 

AKTUALNOŚCI Z ŻYCIA  INTERNATU

----------------------------------------------------

26 marca rozpoczął się w Internacie Zespołu Szkół Technicznych cykl zajęć socjoterapeutycznych i psychoterapeutycznych dla młodzieży ze Wschodniej Europy.

Uczestniczą w nich wychowankowie pochodzący z Ukrainy, Kazachstanu oraz Białorusi, którzy uczęszczając do szkół Powiatu Janowskiego.

Pomysł na zorganizowanie warsztatów terapeutycznych powstał podczas szukania pomocy psychologicznej dla młodych ludzi dotkniętych wojną na Ukrainie.

Inicjatorkami zajęć były Anna Majdanik – kierownik Internatu ZST oraz Anna Pecka, Dyrektor Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Promyk” oraz „Słoneczny Dom”.

Warsztaty są prowadzone przez Magdalenę Gąsior, Karolinę Murzacz, Agatę Lipiec-Dżulaj, Artura Korkosza, Annę Peckę. To studenci Krakowskiego Centrum Psychoterapii – specjaliści socjoterapii.

Zajęcia odbywają się w formie grupowej – uczestniczą w nich osoby wymagające szczególnego wsparcia w obecnej sytuacji.

Celem zajęć jest pomoc wychowankom w rozwijaniu samoświadomości (w tym, np. znajomości swoich mocnych i słabych stron, rozpoznawaniu emocji i przepracowaniu traumatycznych doświadczeń), pomoc w poznawaniu i praktycznej nauce zasad obowiązujących w relacjach międzyludzkich oraz kształtowanie postaw prospołecznych (np. okazywania pozytywnego stosunku do innych, asertywności, radzenia sobie ze stresem i złością). Warsztaty uczą postaw i zachowań prospołecznych, pomagają w radzeniu sobie z emocjami, budują wiarę w siebie.

Dziękujemy za poświęcony czas, wiedzę i umiejętności specjalistom chętnym do współpracy z nami.

Jesteśmy wdzięczni Pani Dyrektor Placówki Wielofunkcyjnej „Promyk” i „Słoneczny Dom” Annie Pecka za zaangażowanie i osobisty wkład w organizację warsztatów.

 

Wychowankowie i Kadra Pedagogiczna

Internatu ZST

 


„Wśród nocnej ciszy, głos się rozchodzi…”

Wieczorem 15 grudnia  mieszkańcy Internatu, wychowawcy wraz  z Kierownik Internatu Panią Anną Majdanik oraz Dyrektor Szkoły Panią Iwoną Pająk  zasiedli wspólnie przy wigilijnym stole.

Tuż po zmroku przewodniczący Internatu: Gabriel Sulowski i Bohdan Kazak przynieśli z kościoła pw. Świętej Jadwigi Królowej Betlejemskie Światło Pokoju.

Uroczysta  kolacja rozpoczęła się od części artystycznej, podczas której zaprezentowano zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia w Polsce, w Kazachstanie i na Ukrainie. W podniosły nastrój wprowadziły kolędy i pastorałki śpiewane w  rodzimych językach wychowanków Internatu. Usłyszeliśmy między innymi „Pastorałkę od serca do ucha” oraz kolędy ukraińskie. Następnie, przy dźwięku kolęd wszyscy zasiedli do wieczerzy, smakując tradycyjne wigilijne potrawy.

Spotkanie było również okazją do rozstrzygnięcia konkursu na stroik świąteczny zorganizowany przez Panią Magdalenę Suchorę. Spośród wielu pięknych prac wybrano i nagrodzono: Tetianę Makovey, Anastasię Holik, Anastasię Havylyshyn, Barbarę Wołoszyn, Monikę Wielebę  Dominikę Polak oraz Rafała Wielebę.

Z okazji zbliżającego  się  Bożego Narodzenia życzymy zdrowych i spokojnych Świąt, byśmy w natłoku świątecznych przygotowań nie zapomnieli
o najważniejszym:

„Żeby w pokoju tej nocy pobladły troski nasze i niepokoje zgasły.
By żaden człowiek nie był obcy.
Żeby nie było samotnych.
Byśmy umieli się dzielić sercem jak opłatkiem...
I by pokój zapanował nad światem.”

 

Natalia Zarzycka - wychowanka Internatu

 


 Wigilia świętego Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, czyli  24 listopada. Jednak z czasem katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie obrzędy są połączone i obchodzone jako tradycyjne andrzejki. Stały się też idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek. 

30 listopada zgodnie z tradycją również  wychowankowie Internatu  poprzez liczne zabawy i wróżby próbowali odpowiedzieć na pytanie – co przyniesie im los?

Katalog wróżb był obszerny i bogaty: przebijanie serc z imionami chłopców/ dziewcząt, rzucanie kośćmi, wróżby z jabłek czy tajemnicze kubeczki przepowiadające komu w życiu się powiedzie , to najbardziej popularne przykłady zabaw odbywających się w ten wyjątkowy wieczór.

Wszyscy bawili się wspaniale dzięki zaangażowaniu i kreatywności młodzieży, która zadbała o wszelkie atrakcje oraz barwne dekoracje.

Teraz pozostaje jedynie czekać z nadzieją, że dobre wróżby się spełnią.

 

Elżbieta Dębiec


Zgodnie z wytycznymi WHO w trzeci czwartek listopada /18.11.2021r./ obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W związku z tym  zaproponowaliśmy młodzieży zajęcia o tematyce prozdrowotnej, poruszające zagadnienie szkodliwości palenia i unikania dymu tytoniowego. Przedsięwzięcia organizowane były pod patronatem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej  w Janowie Lubelskim.     

Cykl działań profilaktycznych rozpoczął Test Motywacji do zaprzestania palenia, zwracający uwagę na problem palenia papierosów. W ramach akcji przeprowadzono również pogadanki dotyczące negatywnych skutków nałogu, a całość działań zakończył antynikotynowy konkurs plastyczny.

Swoje oryginalne prace zaprezentowali mieszkańcy Internatu:

  1. Tetiana Makovey z klasy 1T.Hot. w  ZS im. W. Witosa
  2. Barbara Wołoszyn z  klasy 3bd w ZST
  3. Krystyna Adamczyk z klasy 3Brp w ZST
  4. Sylwia Pawusiak z klasy 4 TOUG w ZS im. W. Witosa
  5. Mikołaj Krawiec z klasy 3Brg w ZST
  6. Dominika Polak z klasy 3bd w ZST
  7. Natalia Zarzycka z klasy 3eig w ZST

Komisja konkursowa wytypowała najciekawsze prace, a wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni przez współorganizatora działań :Powiatową Stację Sanitarno –Epidemiologiczną w Janowie Lubelskim, której SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce -  Tetiana Makovey z  klasy 1T.Hot. w  ZS im. W. Witosa

II miejsce - Barbara Wołoszyn z klasy 3bd w ZST

III miejsce - Krystyna Adamczyk z klasy 3Brp w ZST

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

Kierownik Internatu 

Anna  Majdanik


5 października odbył się w internacie konkurs wiedzy o zdrowym stylu życia. Przeprowadzono go we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, która była sponsorem nagród rzeczowych (akcesoria komputerowe) oraz siłownią Activ - fundatorem karnetów na siłownię.

Celem konkursu było zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie wśród młodzieży.

W konkursie wzięło udział 20 wychowanków internatu.

Nagrodzeni wychowankowie to:

I miejsce - Daniel Dębski – klasa 3bd w ZST;

II miejsce – (ex aequo):

  • Wiktor Kawęcki – klasa I LO
  • Dubiel Kacper – klasa I T.Log w ZS
  • Damian Wcisło – klasa 3eig w ZST

III miejsce - Weronika Jagiełło  - klasa III T.Log w ZS

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 19 października. Uczestniczyły w nim: dyrektor ZST Iwona Pająk, kierownik internatu – Anna Majdanik oraz Emilia Mirosław pracownik PSS-E w Janowie Lubelskim.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy na temat zdrowego odżywiania!

 

Magdalena Suchora

Bartosz Hulak


   Z okazji Dnia Kobiet wychowanki  naszego Internatu zostały zaproszone na seans filmowy „Jak poślubić milionera”.

   Przed projekcją męskie władze powiatu i gminy złożyły najserdeczniejsze życzenia płci pięknej zgromadzonej w Janowskim Ośrodku Kultury. Pojawiły się anegdoty, dykteryjki  o kobietach i ich roli w życiu każdego mężczyzny. Nie obyło się bez kwiatów i słodyczy.  Film, jaki miały okazję obejrzeć dziewczyny, był komediowym przewodnikiem dla tych, którzy pragną znaleźć szczęście nie tylko w miłości. Główni bohaterowie filmu zamiast czekać, aż ślepy los ześle im upragnione uczucie, biorą sprawy w swoje ręce i zapisują się na kurs gwarantujący znalezienie drugiej połówki , która ma jedną ważną zaletę – jest bogata, nie tylko wewnętrznie… Panowie jednak podkreślali, że film nie powinien być traktowany jako dosłowny poradnik, ale wariacja na temat poszukiwania szczęścia.

   Zarówno przed, jak i po projekcji nasze wychowanki uczestniczyły w charytatywnej akcji zbierania funduszy na operację dla Michalinki Sobótki .

                                                                                                                                              Aldona Pituch

  

 


W każdym drzemie jakaś umiejętność, która wyróżnia nas od innych. Odpowiednio rozwijana 
i pielęgnowana może przyczynić się do tego, że w niedalekiej przyszłości zabłyśniemy w blaskach fleszy i staniemy się sławni.

  Tylko trzeba zrobić pierwszy krok. Taką możliwość dawał pokaz talentów, który odbył się 17 lutego br. w Internacie ZST. Była to idealna okazja, by pokazać swoje zdolności, niejednokrotnie skrzętnie skrywane do tej pory przed niepowołanymi oczyma.

  Początkowo imprezę zamierzaliśmy nazwać mianem konkursu, ale to słowo nie oddaje istoty przedsięwzięcia. W konkursie bowiem zazwyczaj jest jeden zwycięzca. A tu wygranymi byli wszyscy, którzy wzięli w nim udział. Przemogli tremę i inne słabości, które dotąd uniemożliwiały pokazanie swojego talentu.

  Nagrodą, której nie da się w żaden sposób zmierzyć i przecenić, było uznanie i podziw w oczach widzów. Gromkie brawa potwierdzały naszych utalentowanych wychowanków, że to, co pokazali, było warte wielu godzin okupionych zmęczeniem, a niekiedy potem i łzami. 

  Mieliśmy okazję zobaczyć i usłyszeć naszych wychowanków, którzy zaprezentowali swoje talenty w następujących kategoriach:

  • taniec – Alina Strashniuk,
  • śpiew – Anastasiia Yatsuk, Kinga Drąg,
  • gra na instrumentach muzycznych – Damian Wcisło,
  • rękodzieło – Olena Krykun, Patrycja Trzcińska, Tatiana Veresniak,
  • rysunek – Oliwia Sobótka, Pudło Wiktoria.

  Z pewnością w pamięci na długo pozostanie brawurowe wykonanie piosenki „Show must go on” z repertuaru Quinn przez Anastasię Yatsuk oraz przepiękne hafty koralikowe Oleny Kyrkun.

  Bardzo cieszymy się, że tylu wychowanków rozwija swoje pasje, kształtując siebie i swój charakter. Ich samozaparcie, praca nad sobą i rozwijanie swoich talentów pokazuje, że o tych młodych ludziach kiedyś pewnie usłyszymy w mediach. Będziemy mogli wówczas stwierdzić, że byliśmy jednymi z pierwszych, którzy mieli okazję podziwiać ich zdolności.

  Koncert poprowadził, z właściwą sobie swadą i dowcipem, przewodniczący Internatu – Mateusz Goch, a całość zorganizowała i przeprowadziła Młodzieżowa Rada Internatu.

                                                                                                                                              Aldona Pituch

Kliknij w obrazek aby przejść do galerii.

 


   Dnia 11 lutego nr. w Internacie ZST odbyły się warsztaty z udziałem pani dietetyk Moniki Plachy. Podczas prezentacji zostały przedstawione najważniejsze zasady zdrowego odżywiania. Wychowankowie zapoznali się z aktualną piramidą żywienia, poznali rodzaje składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funcjonowaniu organizmu oraz nauczyli się szacować odpowiednie dla każdego zapotrzebowanie energetyczne. 
    Po prezentacji ochotnicy skorzystali z badania i analizy składu ciała, po czym ich wyniki zostały szczegółowo omówione. Na koniec prelegentka podziękowała za zaproszenie i sympatyczną atmosferę. Mamy nadzieję, że to spotkanie będzie początkiem dalszej naszej współpracy.

Kliknij w obrazek aby przejść do galerii.


Wieczór walentynkowy W czwartkowe popołudnie zorganizowaliśmy wieczór walentynkowy. Zebraliśmy się w świetlicy, by uroczyście wręczyć walentynki – od tygodnia w Internacie funkcjonowała poczta, założona specjalnie na tę okazję. Każdy, anonimowo oczywiście, mógł wyznać uczucie wybrance lub wybrankowi serca. Miło było dostać walentynkę i przeczytać, że ktoś kogoś kocha, lubi, pamięta o nim. I choć pamiętać powinniśmy o bliskich osobach codziennie i zawsze okazywać im uczucia, to jednak ten jeden dzień w roku ma znaczenie szczególne.

       

14.02.2020r.


Młodzież mieszkająca w Internacie Zespołu Szkół Technicznych to uczniowie wszystkich janowskich szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Nasza 117- osobowa społeczność wychowanków to dzieci z Polski i Ukrainy. Razem uczą się i odpoczywają, rozwijają swoje talenty oraz spędzają czas wolny. Wieczór wigilijny to symboliczne spotkanie wszystkich wychowanków i wychowawców, dzielenie się opłatkiem , śpiewanie kolęd polskich i ukraińskich. Po przeczytaniu fragmentu Pisma Świętego i podzieleniu się opłatkiem wszyscy zasiadamy do wspólnej kolacji wigilijnej przygotowanej przez Nasze Panie kucharki. W uroczystościach uczestniczą rokrocznie zaproszeni goście oraz księża wyznania katolickiego ks. Łukasz Kołodziej i wyznania prawosławnego ks. Karol Wilkiel. Ten szczególny wieczór to także czas podsumowań, wręczania nagród, podziękowań młodym ludziom za zaangażowanie w bieżącą działalność Internatu i szeroko pojętą współpracę ze środowiskiem lokalnym.

Anna Majdanik i Marzena Moskal

Kliknij obrazek aby przejść do galerii.


Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia wychowankowie Internatu ZST wraz z Panem Andrzejem Karasiewiczem i Świętego Mikołajem odwiedzili wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej ,,Promyk" w Janowe Lubelskim.

Na podstawie ,,mikołajkowej poczty" młodzież przygotowała paczki z zabawkami, słodyczami i owocami dla wszystkich podopiecznych ,,Promyka".

W dniu 9 grudnia Święty Mikołaj wręczył prezenty, za które w podziękowaniu od dzieci usłyszał świąteczne piosenki i wierszyki . Przyniosło to
wiele radości zarówno mieszkańcom „Promyka” jak i naszej młodzieży. Cieszymy się, że mogliśmy w ten sposób spełnić dobry uczynek i wywołać uśmiech na
twarzach dzieci.

Anna Majdanik 16.12.19r. 

Kliknij w obrazek aby przejść do galerii.


 

 Na szlaku muzealnym W pierwszych dniach grudnia wychowankowie internatu mieli okazję odwiedzić Galerię Muzealną przy Muzeum Fotografii , gdzie obejrzeli wystawę"U źródeł IV rozbioru Polski" dr Wojciecha Lizaka ze Szczecina. Obejmuje ona około 300 artefaktów pokazujących a trwającą do dnia dzisiejszego walkę naszych sąsiadów Niemców i Sowietów z Polskością. Dzięki kustoszowi muzeum Antoniemu Florczakowi była to ciekawa lekcja patriotyzmu dla młodego pokolenia.

.

   

  

06.12.19r


 

Wspólne wróżby i bal andrzejkowych wychowanków Internatu ZST i mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Barka” to stały element Naszego kalendarza uroczystości. W tym roku bawiliśmy się wspólnie w środę, 27 listopada. W przygotowaniach do balu pomagały przyszłe fryzjerki - uczennice kl. Technikum Usług Fryzjerskich pod opieką Pani Agnieszki Orzeł. W ten wyjątkowy wieczór piękne wróżki przepowiadały wszystkim tylko świetlaną przyszłość. Radosny klimat zabawy udzielił się wszystkim. Miłym i wartościowym akcentem spotkania był przygotowany przez uczniów patriotyczny montaż słowno-muzyczny poświęcony Niepodległej. Kolejna wizyta w „Barce” z pewnością będzie rozbrzmiewała kolędami, więc do zobaczenia.

Anna Majdanik 03.12.19r.

 

Kliknij obrazek aby przejść do galerii.

 


W dn. 12 listopada br. wychowankowie Internatu uczestniczyli w wycieczce integracyjnej do kina. Wspólnie obejrzeli "Boże ciało" w reż. Jana Komasy, twórcy takich  sukcesów kinowych jak "Miasto 44" czy "Sala samobójców". Po projekcji filmu wykorzystali czas na wspólną integrację podczas spaceru.
 
Emilia Żuber 21.11.19r.
 
Kliknij na obrazek aby przejść do galerii.

 


Wychowankowie internatu odwiedzili Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim, aby obejrzeć wystawę fotografii „Janów we wrześniu 1939 roku” . Wystawę obejmuje ekspozycja czterdziestu zdjęć zrobionych w początkach wojny przez mieszkańca Janowa. Jest na nich ukazane, jak wielkiemu zniszczeniu uległo nasze miasto. Trzykrotne bombardowania we wrześniu 1939 roku zniszczyły w 90 % jego zabudowę. Zdjęcia celowo nie zostały podpisane, aby odwiedzający wystawę nie tylko biernie je oglądali, ale by po charakterystycznych elementach topografii próbowali umiejscowić uwiecznione miejsca. Pani Justyna Flis, pełniąca rolę przewodnika, opowiedziała młodzieży również o historii budynku, w którym mieści się muzeum. Mówiła o losach więźniów, którzy byli osadzeni w carskim budynku Starego Więzienia, o ich próbach ucieczki. Była to doskonała lekcja historii naszej Małej Ojczyzny.

 

 


 28 października wychowankowie naszego Internatu odwiedzili janowski cmentarz, by zapalić znicze na grobach zmarłych nauczycieli, wychowawców, osób zasłużonych dla społeczności lokalnej oraz żołnierzy poległych na naszych ziemiach w czasie II wojny światowej. Modlitwą i chwilą ciszy uczciliśmy pamięć tych, których już nie ma razem z nami.

 

 


 

SPORTOWA RYWALIZACJA 5.12.2018r.

 

Jak co roku spotkaliśmy się podczas zawodów sportowych w halową piłkę nożną  z wychowankami  Internatu im. ks. Kwiatkowskiego w Bychawie. Rozgrywki sportowe są okazją do spotkania,  sprawdzenia się na boisku  i do zawarcia nowych znajomości. Nasi piłkarze na czele z kapitanem drużyny Kubą Skrokiem  walczyli o każde podanie piłki zakończone golem. Po skończonym meczu, z nagrodą, pucharem i nowymi doświadczeniami wróciliśmy do Naszego Internatu.


 

Gratulujemy !

MAGICZNY WIECZÓR  WRÓŻB  ANDRZEJKOWYCH  W INTERNACIE

 

Andrzejki obchodzone są w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię dnia św. Andrzeja. Zgodnie z tradycją, św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać,  jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu,  pracy.

         W ten wyjątkowy wieczór każdy z wychowanków mógł wywróżyć swoją  świetlaną przyszłość. Magiczny klimat stworzony przez piękne dekoracje i profesjonalizm wróżbitów udzielił się wszystkim.  Po zakończeniu wróżb młodzież świetnie bawiła się na szałowej dyskotece andrzejkowej.

 

Młodzieżowa Rada Internatu

 

 

OGNISKO INTEGRACYJNE W INTERNACIE SZKOLNYM

 

W szkole początek września wiąże się zawsze z nowymi przyjaźniami, a Internat szkolny przy ZST to idealne miejsce na poznawanie koleżanek i kolegów pochodzących
z zarówno z okolicznych miejscowości, jak i Ukrainy.

Mieszkańcy internatu, żeby bliżej się poznać inicjują ogniska integracyjne.
W dn. 26 września br. odbyło się kolejne spotkanie młodzieży oraz wychowawców -  wspólne grillowanie oraz śpiew polskich i ukraińskich piosenek w blasku ogniska.  

 

Emilia Żuber

 

 

 

WIGILIA W INTERNACIE ZST

Wzruszające pastorałki, kolędy, życzenia i świąteczna atmosfera towarzyszyły kolacji wigilijnej zorganizowanej w Internacie ZST.

Tradycyjne spotkanie wigilijne było okazją do wspólnego celebrowania świąt Bożego Narodzenia. Wśród zaproszonych gości byli między innymi: księża katoliccy i ksiądz prawosławny, rodzice, kierownik warsztatów szkolnych, nauczyciele –wychowawcy i cała społeczność Internatu, czyli wychowankowie z Polski i z Ukrainy.

 W bożonarodzeniowy nastrój gości wprowadził montaż słowno - muzyczny przygotowany przez uczniów pod opieką Pani Marzeny Moskal. Młodzież w anielskich strojach przybliżyła gościom tradycje i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia, a także zaprezentowała swoje talenty wokalne.

Kolędy i pastorałki śpiewali: Mateusz Mróz, Zamiala Anna, Zamiala Irina, Oleksii Vovnianko, Kinga Drąg oraz towarzyszący chór oraz grający na saksofonie Pan  Andrzej Karasiewicz.

Podczas spotkania rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszy wystrój świąteczny pokoju. Nagrody i wyróżnienia dla wychowanków najbardziej zaangażowanych w działalność placówki ufundowane przez  firmę Pana Piotra Łacki  INKOM wręczyła Pani Kierownik  Anna Majdanik.

   Martyna Iwona

 

ANDRZEJKI W  INTERNACIE

Tradycją już stało się organizowanie wróżb i zabaw andrzejkowych w Internacie ZST. W  tym roku gościliśmy zaprzyjaźnioną młodzież i wychowawców z Internatu w Potoczku. Nasi wychowankowie specjalnie na ten czas zamienili świetlicę w pokój wróżb, tworząc piękną dekorację. Można było poznać imię swojej przyszłej połówki, a także uchylić rąbka tajemnicy, jaka przyszłość jest nam zapisana w gwiazdach. Po kolacji młodzież miała zorganizowaną dyskotekę andrzejkową, na której nie zabrakło największych tegorocznych przebojów.

 

 

KAŻDY MOŻE ZOSTAĆ ŚW. MIKOŁAJEM 

W dzień celebrowania dnia Świętego Mikołaja, czyli 6 grudnia, kiedy każda grzeczna istota na naszej planecie czeka na odwiedziny pana z siwą długą brodą, ubranego w czerwony charakterystyczny strój, grupa wychowanków naszego Internatu wraz ze swoimi wychowawcami w osobach: Pani Monika Majkowska - Nizioł oraz Pani Anna Szmidt odwiedziła dzieci z Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej "Promyk"w Janowie Lubelskim.  Kilka osób z tej niesamowicie empatycznej grupy uczniów jest członkiem Szkolnego Klubu Wolontariusza "Amicus", działąjącego w Zespole Szkół Technicznych, jak również i w Internacie. Liderką wśród wychowanków, przygotowującą mikołajkowe łakocie i prezenty dla podopiecznych "Promyka" była niezastąpiona w tej funkcji- Weronika Kot- uczennica Klasy II Technikum Usług Fryzjerskich. W tym roku dzieci pisały listy do Świętego Mikołaja i tak stworzoną korespondencję nasze wychowanki przekazały błyskawiczną pocztą do krainy Świętego Mikołaja. Życzenia dzieci zostały spełnione, a my wraz z całą grupą wolontariuszy czujemy się spełnieni, że nasza misja specjalna na ten wyjątkowy dzień w roku została z sukcesem zakończona. Święty Mikołaj miał w tym sezonie wielu pomocników, którzy sprawili, że wielka radość i bezcenny uśmiech zagościły na twarzach dzieci. Tradycję współpracy ze Świętym Mikołajem dla podopiecznych "Promyka" stale i z wielką przyjemnością będziemy pielęgnować.

 Anna Szmidt

 OTRZĘSINY 2017

 

Tradycją już jest  że w październiku organizujemy  w  Naszym Internacie tzw. ,,Otrzęsiny”, czyli uroczyste przyjęcie do społeczności  internackiej uczniów mieszkających pierwszy rok. Przygotowaniami i prowadzeniem imprezy zajęli się przewodnicząca Młodzieżowej Rady Internatu Weronika Kot oraz zastępca Bartłomiej Czarnecki.

            Na początku wszystkie pierwszaki zostały ,,wyposażone” w uszy, wąsy i ogony. Następnie dzielnie złożyły przysięgę, czyli ,,kocią rotę” oraz musiały sprostać zadaniom wyznaczonym przez starszych kolegów. Za prawidłowe wykonanie zadań ,,koty” nagrodzone były słodkimi upominkami.

            Tego wieczora młodzież świetnie się bawiła się podczas części oficjalnej jak i później  na dyskotekowym parkiecie, czego dowodem są Nasze fotki...

 

     Wolontariusze na janowskim cmentarzu

Pielęgnując tradycję Szkolnego Wolontariatu i Wolontariatu działającego w Internacie naszej szkoły, 17 października wybraliśmy się na janowski cmentarz, aby zapalić znicze na grobach żołnierskich. Pogoda oraz atmosfera jesiennego spaceru była sprzyjająca. Nasza zaduma nad historią i życiem ludzkim, które jest kruche i mija dla niektórych z nas za szybko- była ogromna. W drodze powrotnej wymienialiśmy się refleksjami o naszych bliskich, których już nie ma wśród nas. Podzieliliśmy się także informacją bardzo cenną dla społeczności szkolnej, a szczególnie dla uczniów z klasy pierwszej- o pracownikach szkoły, którzy spoczywają na naszym cmentarzu. Niektórzy z uczniów po raz pierwszy byli w tym miejscu, ale oczywiście to nie ostatnie odwiedziny przy grobach żołnierskich. Tą tradycję wciąż będziemy pielęgnować i pamiętać o bohaterach historycznych, jak również rodzinnych.

 

Anna Szmidt- Koordynator Szkolnego Klubu Wolontariusza "Amicus"

 

 

 

 

             „Moda na czytanie nie mija. Bądź na topie”

  • NAGRODA PUBLICZNOŚCI dla SOFII

 W Bursie Szkolnej nr 1 w Lublinie odbył się finał  V Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego ,,CZYTANIE – POLECAM” dla burs i internatów pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie.

      Prace konkursowe należało wykonać dowolną techniką plastyczną i nazwać oryginalnym hasłem promującym czytelnictwo wśród młodzieży.

    Swoją plastyczną twórczość zaprezentowały w konkursie dwie wychowanki Naszego Internatu: Sofia Poniuk – z kl. I-ej Technikum Usług Fryzjerskich oraz Diana Marchewka – kl. III-ej  Technikum Ekonomicznego. Przygotowaniem do konkursu zajmowała się Pani mgr Marzena Moskal – wychowawczyni  i opiekunka sekcji kulturalno – oświatowej działającej w Internacie.     

     Dziewczęta są bardzo uzdolnione i posiadają wielką wyobraźnię.

Udział w konkursie pozwolił im pokazać swoje zdolności szerszej grupie odbiorców.

Talent Sofii Poniuk, uczennicy z Ukrainy został zauważony przez widzów zgromadzonych podczas finału konkursu. Praca konkursowa ,,Moda na czytanie nie mija. Bądź na topie!” została wyróżniona nagrodą lubelskiej publiczności. Cieszymy się sukcesem naszej wychowanki. 

GRATULUJEMY

  •  „DEPRESJA – POROZMAWIAJMY O NIEJ”

W ramach Światowego Dnia Zdrowia obchodzonego corocznie 7 kwietnia  w Internacie przy Zespole Szkół Technicznych odbyło się spotkanie z Panią psycholog Agnieszką Jonak. W tym roku tematem przewodnim  jest  „Depresja – porozmawiajmy o niej”. Pani psycholog przybliżyła wychowankom objawy tej choroby, przyczyny oraz profilaktykę depresji.

Na depresję może zachorować każdy niezależnie od płci i wieku. Niejednokrotnie objawy zaburzeń depresyjnych występują u osób zarówno bardzo młodych jak i dojrzałych. Najczęściej wiąże się ona z przeżywaniem jakiegoś traumatycznego wydarzenia , które pojawiło się w naszym życiu. Może to być utrata kogoś bliskiego, niepowodzenie w pracy lub  w szkole, ciężka choroba czy wypadek, brak akceptacji ze strony otoczenia, pogłębiający się stres.

Wszystkie te czynniki prowadzą do obniżenia nastroju i pojawienia się symptomów świadczących  o rozwijającej się chorobie psychicznej. Zaburzeniom depresyjnym można zapobiegać oraz w przypadku wystąpienia objawów choroby skutecznie ją leczyć.

Uczestnicy spotkania z uwagą słuchali informacji na temat depresji i brali czynny udział w dyskusji.

  • WYCIECZKA DO MUZEUM NA MAJDANKU

Dnia 23 marca 2017r. wychowankowie Internatu przy Zespole Szkół Technicznych  z wychowawcami pojechali do Lublina, by zwiedzić były nazistowski obóz koncentracyjny na Majdanku. Uczniowie obejrzeli miedzy innymi komory gazowe, baraki mieszkaniowe, barak warsztatowy, krematorium oraz łaźnie. Historię obozu na Majdanku w interesujący sposób przedstawiła Pani przewodnik. Uczestnicy wycieczki wysłuchali też wzruszającej  opowieści o Rosengarden. Po przejściu „Ścieżką historyczną” pt. „Konzentrationslager Lublin 1941-1944” dokumentującą najważniejsze obiekty obozu i poznaniu tragicznej historii tego miejsca uczniowie odjechali z wieloma informacjami na temat masowej eksterminacji ludności. Wszyscy pełni refleksji, rozmyślali nad tym, do czego zdolny jest człowiek. Była to bardzo pouczająca i pełna skupienia wizyta, w tak ważnym dla naszej historii miejscu. Drugim punktem wycieczki był seans filmowy w kinie, gdzie młodzież miała możliwość obejrzenia filmu „Wyklęty”. Po dniu bogatym w wiedzę historyczną wróciliśmy do Internatu.

 

 Marzena Moskal

Monika Majkowska-Nizioł

  • „CICHA NOC, ŚWIĘTA NOC…”       WIGILIA W INTERNACIE


Dnia 20 grudnia 2016 r. w Internacie Zespołu Szkół Technicznych odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne wszystkich wychowanków i wychowawców. Wieczerzę poprzedził montaż słowno –muzyczny w wykonaniu  młodzieży.

Po odczytaniu fragmentu Pisma św. i wspólnej modlitwie z zaproszonym ks. Maciejem Gubernatem. zasiedliśmy do wigilijnego stołu. Panie kucharki przygotowały tradycyjne potrawy wigilijne: pierogi z kapustą i grzybami, kapustę z grochem, krokiety z barszczem czerwonym, rybę po grecku, tradycyjnego karpia, śledzie z cebulką, strucle z makiem i kompot z suszu.

 Dzielenie się opłatkiem i wspólne kolędowanie było miłym akcentem i przypominało rodzinną tradycję. Pani Kierownik Anna Majdanik życzyła zebranym, by zbliżające się Święta Bożego Narodzenia były czasem szczęścia, miłości i spokoju, by były okresem, w którym spełniają się najskrytsze marzenia.

Tradycyjnie podczas spotkania Pani Kierownik ogłosiła zwycięzców konkursu na najpiękniej udekorowany pokój. Dziewczęta z sali nr 31, czyli Kasia Iwańczyk/ZST/, Angelika Sczuka/ZS/, Weronika Kot/ZST/ oraz Kinga Serwatka/LO/ stworzyły wyjątkowy nastrój świąteczny w pokoju ręcznie wykonanymi ozdobami. Wyróżnienie otrzymała Diana Marchewka /ZST/ za nowatorską choinkę.

            Wychowankowie

 

 

  • WRÓŻBY ANDRZEJKOWE W JOK-U

W dniu 30 listopada grupa wychowanków internatu wybrała się wraz z wychowawcą- Panią Anną Szmidt do Janowskiego Ośrodka Kultury na wieczór wróżb andrzejkowych. Zabawy i wróżby poprowdziła Pani Lidia Tryka - pracownik Domu Kultury, specjalista do spraw folkloru. Wszyscy świetnie bawili się i w wyjątkowej atmosferze spędzili czas. Wieczory andrzejkowe to już nasza tradycja pielęgnowana od lat. Nie mogliśmy się doczekać tej magicznej chwili, a przede wszystkim z ciekawością czekaliśmy na to, co wylejemy sobie z wosku.

  • OTRZĘSINY W INTERNACIE

  • SPOTKANIE AUTORSKIE Z OLGĄ RUDNICKĄ

     11 października 2016r. wychowankowie Internatu uczestniczyli w spotkaniu z autorką kryminałów Panią Olgą Rudnicką. Wieczór autorski miał miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Pisarka jest młodą osobą, ma zaledwie 28 lat, ale w swoim literackim CV ma  już 13 powieści kryminalnych. Jest absolwentką Pedagogiki w Wyższej Szkole Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu, jak sama mówi: lubi się bać, a pisanie jest jej pasją.  Pracuje także jako asystentka osób niepełnosprawnych w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Śremie. Kocha jazdę konną i rytmy latynoamerykańskie, zwłaszcza salsę. Namiętnie czyta Joannę Chmielewską i Stephena Kinga.

     Jest autorką bestsellerowych powieści kryminalnych takich jak: „Martwe Jezioro”, „Czy ten rudy kot to pies?”, „Zacisze 13” i „Zacisze 13 Powrót”, „Diabli nadali”, „Cichy wielbiciel” czy „Natalii 5”.
Spotkanie z autorką kryminałów było dla młodzieży inspirującą lekcją tego, w jaki sposób pasja może stać się sposobem na życie. Uwieńczeniem wieczoru były autografy rozdawane przez młodą pisarkę.

Opiekunowie młodzieży

 

 

  • TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO W KLUBIE REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

 

W dniu 05.04.2016r. w Janowskim Stowarzyszeniu Klub Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych odbył się kolejny już turniej tenisa stołowego. Patronat nad zdarzeniem objęła Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Janus. Głównym celem spotkania było pokazanie młodzieży, że nie istnieją granice oddzielające osoby zdrowe od chorych, że każdy może być najlepszy w tym co lubi robić mimo wszelkich przeszkód.

 

            W tegorocznym turnieju tradycyjnie wzięła udział młodzież z Internatu  przy Zespole Szkół Technicznych pod opieką pana Andrzeja Karasiewicza, wychowankowie Internatu przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku oraz członkowie Klubu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

            I miejsce zdobyli Andrzej Łukasik i Mariusz Jarosz ze Stowarzyszenia KRON;

 

            II miejsce – Paweł Pastucha i Daniel Pietrzak z Internatu ZST;

 

            III miejsce – Tomasz Mazur i Sławomir Kiszka z KRON – u.

 

            W turnieju, poza zdobywcami drugiego miejsca, z Internatu ZST wzięli udział także: Sylwester Krzywicki, Arkadiusz Serafin, Mikołaj Banach oraz Gabriel Makuch. Dziewczęta natomiast: Katarzyna Iwańczyk , Aleksandra Rak i Angelika Szczuka zadbały o przygotowanie poczęstunku.

 

Marzena Moskal

 

               

 

 

 

  • WIGILIA W INTERNACIE

  • SPOTKANIE Z DANIELEM OLBRYCHSKIM

Młodzież z internatu szkolnego przy Zespole Szkół Technicznych uczestniczyła 26 października 2015 w spotkaniu z Danielem Olbrychskim, wybitnym polskim aktorem filmowym i teatralnym, który odtwarzał niezapomniane do dziś role Kmicica, Hamleta, Makbeta i Otella. Pięć filmów, w których zagrał było nominowanych do Oscara. Na ekranie debiutował będąc jeszcze studentem. Mimo iż nie ukończył studiów odniósł wielki sukces zawodowy. W szkole teatralnej studiował zaledwie rok, do momentu, gdy Andrzej Wajda zaangażował go do roli Rafała Olbromskiego z "Popiołów”. I tak rozpoczęła się wielka kariera. Jego mistrzem i wymagającym nauczycielem był Andrzej Wajda. Aktor zagrał w 10 filmach Wajdy, co przyniosło mu uznanie wielu innych reżyserów i krytyków filmowych
w kraju i za granicą.

Artysta jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Od dziecka marzył o wielkiej sławie i pasjonował się boksem. Wspominał, że śniły mu się laury bokserskie. Pomimo swoich predyspozycji i znaczących osiągnięć sportowych wybrał aktorstwo. Jednak uprawiane przez niego liczne dyscypliny sportowe (boks, szermierka, jazda konno) okazały się bardzo przydatne przy odgrywaniu wielu ról. Daniel Olbrychski odtwarzał role teatralne
i filmowe w Polsce i za granicą, jak wspominał grał w czterech językach.

Podczas poniedziałkowego spotkania opowiedział publiczności swoją historię związaną z teatrem rosyjskim, w którym zrezygnował z roli z powodu sytuacji politycznej
i ataku Putina na Krym. - Nie umiałbym pójść do konsulatu i prosić o wizę. Zerwałem kontrakt, bo zbyt dużo ludzi popiera politykę Putina – wyjaśniał. Napisał w tej sprawie list otwarty i zwrócił wszystkie otrzymane pieniądze. Publiczność za to wyznanie nagrodziła go gromkimi brawami na stojąco. Olbrychski dodał, że w międzyczasie odmówił grania w trzech rosyjskich produkcjach.

Jak podkreślał, obecnie nie musi już zabiegać o role. Swój czas prywatny poświęca na spotkania z publicznością, dzieli się swoimi refleksjami, pisze książki. Podczas wystąpienia ikony polskiego filmu nie zabrakło ciekawych wspomnień, opowieści – chociażby tej
o znajomości z Angeliną Jolie, anegdot oraz poezji.

Daniel Olbrychski gościł w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. Dla młodzieży, która uczestniczyła w spotkaniu z aktorem była to lekcja kultury, historii i sztuki
w najlepszym wydaniu.


Emilia Żuber

 

   

 
 

  • CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE… Z WIZYTĄ W ZOOMIE NATURY

 

Dnia 21 października wychowankowie Internatu z wychowawcami Panią Małgorzata Mielniczuk i Panią Moniką Majkowską-Nizioł wybrali sie na wycieczkę do pawilonów Zoomu Natury, gdzie zwiedzali cztery laboratoria wiedzy: Laboratorium główne Zoomu Natury, Awifauny i Flory, Runo Leśne i Laboratorium  Recyklingu i Energii. Uczniowie podziwiali piękne akwaria z najciekawszymi gatunkami ryb, udali się także w podróż w głąb Ziemi. Dużym zainteresowaniem cieszyło się szybowanie z interaktywnym ptakiem oraz kamera termowizyjna za pomocą której uczniowie mogli obserwować zmiany temperatury w sowim organizmie. Wychowankowie uczestniczyli w warsztatach mikroskopowych, podczas których oglądali różne preparaty poznając budowę drewna, szyszek itp. Ważnym elementem zajęć z ekologii było poznanie idei, metod i sposobów recyklingu oraz kształtowanie wśród młodych ludzi postaw proekologicznych. Aranżacja przestrzeni laboratoryjnej nawiązuje do ekologii.o Ważnym elementem wycieczki było poznanie idei, metod   i sposobów recyklingu oraz kształtowanie wśród młodych ludzi postaw proekologicznych. Rozwijanie aktywności poznawczej uczniów i stwarzanie warunków do rozwoju swoich zainteresowań było celem, który podczas spotkania w Zoomie Natury był w pełni zrealizowany.

Przewodnicząca sekcji ekologiczno-zdrowotnej: mgr Monika Majkowska-Nizioł

 

 

  •  ABY TRADYCJI STAŁO SIĘ ZADOŚĆ

8 października wychowankowie internatu wraz z wychowawcami Panią Moniką Majkowską-Nizioł, Panem Józefem Wielebą i Panem Andrzejem Karasiewiczem udali sie na rajd rowerowy. Młodzież z internatu   przeszła do nadleśnictwa, skąd wypożyczyła rowery i ruszyła leśną drogą na Porytowe Wzgórza .

Na miejscu uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcia, oraz wysłuchali krótkiej lekcji historii na temat bity, która miała miejsce właśnie w lasach janowskich . Miłym akcentem wycieczki był spacer w poszukiwaniu grzybów . Głównym celem rajdu było poznawanie walorów historyczno-przyrodniczych okolic Janowa, szczególnie że w rajdzie uczestniczyła młodzież z Ukrainy, która dopiero poznaje nasze piękne miasto oraz jego historię.

Przewodnicząca sekcji ekologiczno- zdrowotnej Monika Majkowska-Nizioł

 

 

 

  • SPOTKANIE Z ZAPRZYJAŹNIONYM INTERNATEM Z ZESPOŁU SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO W POTOCZKU

W kwietniu tego roku mieliśmy okazję gościć wychowanków Internatu z Potoczka.

     Głównym celem spotkania było integracja młodzieży obydwu internatów oraz pokazanie najciekawszych i najpiękniejszych walorów krajoznawczych i turystycznych Janowa Lubelskiego. Udaliśmy się nad zalew, gdzie młodzież wraz z opiekunami mogła podziwiać tutejsze krajobrazy i miejscową atrakcje ZOOM NATURY. Następnym punktem przewodnim był Kruczek gdzie, Kierownik naszej placówki Pani Anna Majdanik dokonała wpisu do księgi znajdującej się w Kaplicy św. Antoniego.

Wspólne spotkanie było także okazją do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu, a tutejsze krajobrazy Lasów Janowskich i aura jaką roztaczają pozwoliły oderwać się od codzienności i naładować akumulatory pozytywną energią.

Zmęczeni wędrówką ale zadowoleni wróciliśmy na smaczną kolację, podczas której częstowaliśmy się ciastem upieczonym przez koleżanki z Potoczka.

Wymiana spostrzeżeń, sposobów spedzania wolnego czasu i atrakcji przygotowywanych w internatach były tematem wieczornych rozmów młodzieży  i wychowawców. Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia do kroniki.

Mamy nadzieję, że goście miło spędzili z nami czas. Oby takich spotkań było jak najwięcej!    

A więc: do zobaczenia wkrótce

                    

Organizatorzy i uczestnicy

 

 

  • IV Integracyjny Turniej Tenisa Stołowego

 

      We wtorek 3 marca w sali konferencyjnej janowskiego szpitala odbyła się kolejna edycja integracyjnego turnieju tenisa stołowego, którego  organizatorem był Prezesa Stowarzyszenia Klub Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Pan Andrzej Łukasik. Oczywiście patronat nad zawodami objęła Pani Ewa Janus Przewodnicząca Rady Miejskiej w Janowie  Lubelskim.
         W sportowe szranki stanęli: członkowie KRON-u, wolontariusze klubu, wychowankowie Internatu Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku oraz młodzież z Naszego Internatu.

      Była to rywalizacja pomiędzy sportowcami, pasjonatami tenisa stołowego, bez taryfy ulgowej. Chylimy czoło przed zwycięzcami z klubu i cieszymy się z III miejsca na podium dla Pawła Pastuchy i Krzysztofa Ferraiuolo. Świetna zabawa, mile spędzony czas i lekcja tolerancji to super pomysł na wolny czas. 

 GALERIA

  • Wieczór wigilijny w 17.12.2014r.

Święta Bożego Narodzenia to niezwykle radosny czas, który spędzamy w gronie rodziny , przyjaciół. Mieszkańców Internatu można nazwać jedną wielką rodziną, dlatego tradycyjnie odbyła się wspólna Wigilia. W świąteczny nastrój wprowadziły nas jasełka przygotowane przez młodzież. Kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia śpiewając piękne kolędy i recytując wiersze. Następnie po wspólnej modlitwie z zaproszonym księdzem Koziełem podzieliliśmy się opłatkiem składając sobie najserdeczniejsze życzenia, po czym zasiedliśmy do wspólnej wieczerzy. Zakończeniem spotkania było podsumowanie konkursów, m.in. „konkursu czystości” oraz „konkursu na wystrój świąteczny pokoju”. Najczyściej było w pokojach: 25, gdzie mieszka Groszek Małgosia i Bielak Gabriela oraz 39, gdzie mieszkają Flis Maryla i Iza Mazur. O najpiękniejszy świąteczny wystrój sali zadbały dziewczęta z pokoju 26, czyli Iza Stadnicka i Kamila Felek.

Kadra pedagogiczna wraz z Panią Kierownik Anną Majdanik doceniła szczególne zaangażowanie i wkład pracy w życie Internatu również nas: Katarzynę Iwańczyk i Aleksandrę Rak. Otrzymałyśmy piękne dyplomy i upominki.        W takiej radosnej atmosferze przy dźwiękach kolęd zakończyliśmy spotkanie wigilijne.

GALERIA

Katarzyna Iwańczyk

Aleksandra Rak

 

  • Mikołajki w ,,PROMYKU”. 09.12.2014r.

Co roku każde dziecko czeka z niecierpliwością na Św. Mikołąja, dlatego też mieszkańcy Internatu postanowili wesprzeć najbiedniejsze dzieci. Z zebranych pieniędzy utworzyliśmy drobne upominki dla każdego mieszkańca Domu Dziecka. 9 grudnia kilka osób, tzn. Mikołąj oraz jego elfy i śnieżynki wraz z Panem Andrzejem Karasiewiczem odwiedziła tutejszą placówkę. Radość dzieci była ogromna. Najmłodsi śpiewali kolędy i piosenki, natomiast ci starsi recytowali wiersze. Każdy musiał coś zaprezentować aby otrzymać prezent. Dzieci bardzo nas polubiły, pokazały nam swe pokoje, robiły zdjęcia. Były tak zadowolone, że nie chciały abyśmy już odjeżdżali, ale Mikołąj miał przecież jeszcze bardzo dużo pracy i musiał jechać dalej.

GALERIA

 

  • Wróżby andrzejkowe !!! 26.11.2014r.

Zgodnie z tradycją andrzejkową i w Naszym Internacie były wróżby. Dziewczęta pod opieką Pani Marzeny Moskal natrudziły się przygotowując różne mało znane jak i te popularne wróżby. Część mieszkańców bardzo chętnie uczestniczyła w zabawach z ciekawością zaglądając w przyszłość poprzez wróżby z butów, z kostki do gry, serca, karteczki z imionami przyszłego męża lub żony, symbolika daty urodzenia, szpilki, wróżba z kart oraz kim kto będzie w przyszłości. Panowała bardzo fajna atmosfera a na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.

 

 

 

  • Pamiętamy o zmarłych…

Święto Zmarłych to szczególny czas na poświęcenie większej uwagi tym, którzy już od nas odeszli. Wszyscy dbamy o to, aby na grobach bliskich paliło się światło. W tym szczególnym czasie pamiętamy o wszystkich zmarłych, nie tylko z naszych rodzin. Dnia 29.10.2014r. razem z z Panem Andrzejem Karasiewiczem odwiedziliśmy janowski cmentarz oddając cześć pamięci zmarłym żołnierzom walczącym o wolny kraj oraz byłym pracownikom Zespołu Szkół Zawodowych spoczywającym na cmentarzu zapalając znicze i modląc się za ich dusze.

 


 

 

  •  STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ, czyli zajęcia na strzelnicy

       W każdą środę w godzinach popołudniowych wychowankowie internatu mają możliwość udziału w zajęciach na  strzelnicy mieszczącej się w budynku internatu. Uczymy się przede wszystkim poprawnego strzelania z karabinów pneumatycznych. Ciekawe i atrakcyjne zajęcia organizowane są przez Pana Bartosza Szabata i to dzięki niemu nasza młodzież coraz płynniej i celniej strzela do wyznaczonego celu, pobijając swoje życiowe rekordy. Okazuje się, że niektórzy odkryli swoje nowe talenty.

 

  • 21.10.2014r. – wystawa obrazów p. Tatiany Borisowny - Majewskiej w JOK-u

         21.10.2014r. młodzież internacka z p. Marzeną Moskal miała okazje podziwiać wystawę Tatiany Borisowny- Majewskiej, której prace znajdują się w Janowskim Ośrodku Kultury. Na wystawę składają się obrazy malowane akwarelą i farbą olejną. Przewodnik opowiedział nam o technice tworzenia prac przez p. Tatianę i zinterpretował każdy obraz. Zachęcił młodzież do uczestnictwa w zajęciach plastycznych, celem rozwijania posiadanych talentów.

     

    Katarzyna Iwańczyk kl. II TE ZSZ

    Aleksandra Rak kl. II LO im. W. Witosa

                                                                     GALERIA

 

  •   08.10. 2014r. Rajd po Lasach Janowskich
  •      Jak na tradycję internatu przystało, 8 października 2014r. młodzież internacka uczestniczyła w rajdzie po Lasach   Janowskich. Głównym celem były Porytowe Wzgórza. Pod okiem wychowawców: p. Marzeny Moskal, p. Edyty Drzazgi,    p. Andrzeja Karasiewicza i p. Józefa Wieleby wychowankowie ruszyli w trasę z Nadleśnictwa, skąd wypożyczone były rowery.

    Pełni energii i entuzjazmu młodzież w krótkim czasie pokonała ten odcinek drogi. Nie zabrakło również „rowerowych wyścigów”. Na miejscu uczestnicy rajdu zrobili pamiątkowe zdjęcia przy znajdującym się tam pomniku. Aby urozmaicić rajd, p. Wieleba zaproponował inną trasę powrotną, która była dla wychowanków wyzwaniem, gdyż składała się z różnych form terenu.

    Zadowoleni, lecz trochę zmęczeni, wrócili do internatu prosto na smaczną kolację na stołówce.

    Katarzyna Iwańczyk kl. II TE ZSZ

    Aleksandra Rak kl. II LO im. W. Witosa

                                                               GALERIA

 

  • 30.09.2014r.Otrzęsin
  • Każdego roku w internacie pojawia się ktoś inny. W związku z tym 30.09.2014r. starsza młodzież przygotowała imprezę otrzęsinową, która miała na celu włączyć „kociaków” do naszej wspólnoty. Największym zaangażowaniem wykazały się: Kasia, Ola i Iza. Dzięki ciężkiej pracy i świetnym pomysłom, otrzęsiny były niepowtarzalne. Pierwszaki mogły się poczuć jak prawdziwe koty dzięki specjalnym atrybutom – kocie uszy, ogony i makijaże.

       Na początku uroczystości złożyli „kocią przysięgę”. W programie dziewczęta przewidziały wiele ciekawych i śmiesznych zadań sprawdzających różne umiejętności, a także wiedzę na temat internatu. Konkurencje były nagradzane słodkimi upominkami, jak również groziły „karne ciasteczka” za niewykonanie zadania. Uczniowie klas pierwszych byli bardzo nieśmiali, ale dopiero „gorące krzesełek” zachęciły ich do dalszej zabawy. Najzabawniejszą konkurencją okazał się „ Taniec z mopami” przy dźwiękach piosenek ludowych i współczesnych, gdzie uczestnicy prezentowali swoje wersje tańców tj. kujawiak, tango itp., doprowadzając swoimi występami jury do płaczu ze śmiechu. „Kociaki” udowodniły, że zasługują na bycie oficjalnymi mieszkańcami internatu.

       Z racji drugiego święta – Dnia Chłopaka, dziewczyny złożyły i wyśpiewały życzenia, a następnie wręczyły słodkie upominki chłopcom, jak również wychowawcom płci męskiej.

    Podsumowaniem całej imprezy było ognisko integracyjne i pieczenie smacznych kiełbasek.

     

    Aleksandra Rak kl. II LO im. W. Witosa

    Katarzyna Iwańczyk kl. II TE ZSZ

    Izabela Stadnicka kl. III TE ZSZ

                                                                GALERIA