"Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły" to nowy, ogólnopolski projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramachProgramu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III – Wysoka jakość systemu oświaty.
Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice uczniów Zespołu Szkół Zawodowych uczestniczą w nowatorskim przedsięwzięciu, którego jednym z najważniejszych celów jest wprowadzenie nowoczesnego modelu współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami w zakresie organizacji życia szkoły.
W dn. 6-7 lutego 2014 roku w Biłgoraju odbył się pierwszy dwudniowy cykl szkoleń i warsztatów dla grupy projektowej, tzw. 6 RUN: przedstawicieli rodziców (R) – 2 osoby, przedstawicieli uczniów (U) – 2 osoby, przedstawiciel nauczycieli (N) – dyrektor i nauczyciel.
Szkolenia dla dyrektorów i nauczycieli mają na celu wyjaśnienie znaczenia roli oraz praw rodziców i uczniów w życiu szkoły oraz przygotowanie ich do aktywnego w nim uczestnictwa. Uczniowie uczestniczą w szkoleniach dotyczących m.in. uprawnień i sposobów działania samorządu uczniowskiego oraz zasad skutecznej współpracy z nauczycielami i dyrekcją oraz rodzicami. Dla rodziców odbywają się szkolenia z zakresu uprawnień rad rodziców, praw rodziców w szkole, dobrych praktyk działań rodziców w przestrzeni szkolnej oraz zasad efektywnej współpracy z pozostałymi podmiotami szkoły.
W marcu i w maju 2014 roku przeprowadzone zostaną kolejne warsztaty, podczas których będziemy wspólnie tworzyć, a następnie weryfikować i udoskonalać program współpracy dla Zespołu Szkół Zawodowych. Informacje o jego realizacji będą przekazywane do MEN.
W ramach projektu uruchomione zostaną również dwa internetowe portale edukacyjne dla uczniów i rodziców upowszechniające efekty realizacji projektu. Projekt rozpoczął się 1 marca 2013 roku i zakończy się 28 lutego 2015 roku.
Emilia Żuber
koordynator projektu