^ Back to Top
         Zespół Szkół Technicznych
                 w Janowie Lubelskim

O szkole


Loga

 

Certyfikaty

   
 
 

Licznik odsłon

Odsłon artykułów:
1979123

Miasto (nie)ujarzmione!

O filmowych przedstawieniach przestrzeni w Pracowni Filmoteki Szkolnej

W dn. 9 grudnia br. w Zespole Szkół Technicznych odbyły się warsztaty filmoznawcze skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób filmowcy wykorzystują przestrzeń w kadrze oraz usytuowanie w niej bohatera do tworzenia narracji filmowej.  W ramach pracy grupowej uczniowie wykonywali ćwiczenia na rozpoznawanie gatunków filmowych oraz filmów przez pryzmat przestrzeni, a także zastosowanych  w nich rekwizytów. Prowadzący zapoznał uczestników z zasadami wykorzystania proksemiki w filmie, jej wpływu na relacje między bohaterami, ich stan psychiczny oraz przyjmowanie określonych postaw w stosunku do różnych zjawisk.
W czasie zajęć zostały wykorzystane fragmenty i kadry pochodzące z polskiej kinematografii: „Wszystkich nieprzespanych nocy” (2016) Michała Marczaka, serialu „1983” Agnieszki Holland, Kasi Adamik, Olgi Chajdas i Agnieszki Smoczyńskiej czy filmów w reż. Woody’ego Allena. Uczniowie wspólnie dyskutowali, jak za pomocą filmowania przestrzeni można opowiedzieć historię miasta, nierówności społecznej oraz totalitaryzmu.
W nawiązaniu do filmów, których akcja rozgrywa się na ulicach Warszawy, takich jak np.: „Dziewczyny do wzięcia”, „Wszystkie nieprzespane noce”, „Jestem zły”, a także /serie filmów „Listy do M.”, uczniowie wykonali zadania mające na celu pokazać, w jaki sposób przestrzeń w filmach determinuje bohatera oraz w jaki sposób fotografowanie przestrzeni może zobrazować bohaterów. Zadanie miało charakter krótkiej gry miejskiej.
W warsztatach uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych oraz I LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim.

Emilia Żuber