^ Back to Top
         Zespół Szkół Technicznych
                 w Janowie Lubelskim

O szkole


Loga

 

Certyfikaty

   
 
 

Licznik odsłon

Odsłon artykułów:
1979279

„Momoty 1939-2019”

Projekt „Momoty 1939-2019” był realizowany przez ZST w ramach programu „Pro defensione pro historia – wspieramy aktywności proobronne i historyczne dla Polski”.
W ramach projektu zostało wystawione widowisko połączone z rekonstrukcją wydarzeń, które miały miejsce w Momotach 1 października 1939 r., kiedy to wojska pod dowództwem płka Tadeusza Zieleniewskiego jako jedne z ostatnich oddziałów WP złożyły broń przed Sowietami. Inscenizacja ta wpisana była w ramy obchodów Pamięci Żołnierzy Września 1939 roku, inicjatywy pod patronatem Andrzeja Dudy, Prezydenta RP. W krótkim spektaklu przedstawiona była m.in. scena kapitulacji wojsk połączona z wątkami związanymi z trzykrotnym bombardowaniem Janowa Lubelskiego. Elementy historyczne wplecione były w historię młodych ludzi, których szczęście rodzinne zburzyła wojna. Wniwecz obróciły się ich marzenia, a dotychczasowy porządek świata przestał istnieć.
Zamysłem nauczycieli i uczniów było oddziaływanie na wyobraźnię, operowanie dźwiękiem, symbolami i nakłonienie do refleksji o historii, która niesie ogrom cierpienia dla narodu.


W ramach projektu została również zorganizowana wystawa „Janów we wrześniu 1939”. Ceremonia uroczystego jej otwarcia połączona zostało z odsłonięciem tablic upamiętniających mieszkańców naszego miasta zamordowanych i poległych w czasie II wojny światowej. Wystawę obejmuje ekspozycja czterdziestu zdjęć zrobionych w początkach wojny przez młodego janowiaka. Jest na nich ukazane, jak wielkiemu zniszczeniu uległo nasze miasto. Trzykrotne bombardowania we wrześniu 1939 roku zniszczyły w 90 % jego zabudowę. Wystawa jest skierowana szczególnie do młodego pokolenia. Zdjęcia celowo nie zostały opatrzone podpisami, aby odwiedzający wystawę nie tylko biernie je oglądali, ale by po charakterystycznych elementach topografii próbowali umiejscowić uwiecznione miejsca.
Projekt zrealizowany został dzięki uprzejmości Pani Jolanty Woźniak z Koła Gospodyń Wiejskich w Majdanie, której składamy serdeczne podziękowania. Dziękujemy również Wicestaroście Janowskiemu Michałowi Komackiemu za udzieloną pomoc.


Osobami odpowiedzialnymi z ramienia szkoły za realizację projektu były: Aldona Pituch, Kamila Surowska, Monika Majkowska – Nizioł.
Aldona Pituch - koordynator projektu

Galeria zdjęć: