Korzystając z pięknej pogody oraz możliwości wypożyczenia ze szkoły rowerów zakupionych przez stowarzyszenie działające w naszej szkole „Kreatywni ZST”, klasa III Technikum Ekonomicznego i Przemysłu Drzewnego wybrała się na krajoznawczą wycieczkę rowerową.
W raz z opiekunami Andrzejem Karasiewiczem oraz Bartoszem Szabat zwiedzaliśmy okolice Janowa Lubelskiego.
Zaczęliśmy od Szklarni, niewielkiej wsi śródleśnej. Pod pierwotną nazwą Nizioł powstała z końcem XVIII wieku w związku z utworzeniem tu huty szkła Ordynacji Zamojskiej. Produkowała ona między innymi butelki dostarczane do browarów ordynackich, w tym dla browaru w Zwierzyńcu. Około 1830 roku po regulacji gruntów zmieniła charakter na rolniczy. W czerwcu 1944 roku toczyły tu walki oddziały przemieszczające się w kierunku Porytowego Wzgórza, zaś wieś została zbombardowana. Znajduje się tu symboliczny grób Barbary Mączyńskiej, sanitariuszki oddziału NOW-AK "Ojca Jana", śmiertelnie rannej w czasie tej potyczki.
Obecnie w rezerwacie "Szklarnia" prowadzona jest hodowla konika biłgorajskiego, zarządzana przez Park Krajobrazowy "Lasy Janowskie". Koniki wywodzą się z leśnej odmiany tarpana, są małe i łagodne. Można je podziwiać z ustawionej obok wybiegu wieży widokowej.
Szklarnia jest końcowym punktem oznakowanego szlaku rowerowego "Wyprawa do Leśnego Skarbca". Dalej tzw. Drogą Szklarską ruszyliśmy w kierunku Rudzkiej Składnicy, potem trasą edukacyjną OEE na Kruczek i w końcu do Janowa Lubelskiego.
Po takiej wyprawie wszyscy wróciliśmy troszkę zmęczeni, ale w świetnych nastrojach. Już myślimy o kolejnej wyprawie.
Bartosz Szabat