Warsztaty operatorsko-montażowe przyciągnęły do Pracowni Filmoteki Szkolnej w dniu 5 listopada 2016 roku łącznie dwudziestu uczniów i nauczycieli z różnych szkół: Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II, Liceum Ogólnokształcącego im. Boh. Porytowego Wzgórza i Zespołu Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. T. Kościuszki w Stalowej Woli.
Zajęcia obejmowały cześć teoretyczną i praktyczną dotyczącą montażu filmowego.
W pierwszym etapie uczniowie zostali zapoznani z zasadami obsługi profesjonalnego sprzętu m.in.: kamery 4K, kamery sportowej, kamery przeznaczonej do kręcenia pod wodą, statywów kamerowych, mikrofonów filmowych, recordera do rejestracji dźwięku, a także urządzenia gimbal służącego do trzyosiowej stabilizacji obrazu. Drugi etap dotyczył pracy z kamerą
i programem do montażu – samodzielne przygotowanie i praca na zadanym materiale fabularnym pod opieką prowadzącego.
Wspólnie spędzony dzień zaowocował powstaniem kilku filmów w wykonaniu uczniów i nauczycieli. Fantastyczna nauka przez zabawę stała się okazją do odkrycia indywidualnych talentów, poszerzenia wiedzy i wzmocnienia umiejętności, a także nowych inspiracji i motywacji do działania.
Zajęcia prowadził Krzysztof Fortuna – lider Filmoteki Szkolnej w województwie zachodniopomorskim oraz organizator Międzyszkolnego Maratonu Informatycznego Noc Systemożerców w Zespole Szkół nr 2 w Starym Jarosławiu.
Warsztaty operatorsko-montażowe zostały zrealizowane w ramach projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!” we współpracy z Filmoteką Narodową
i Centrum Edukacji Obywatelskiej przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Emilia Żuber