^ Back to Top
         Zespół Szkół Technicznych
                 w Janowie Lubelskim

O szkole


Loga

 

Certyfikaty

   
 
 

Licznik odsłon

Odsłon artykułów:
1979110

NOWE WYZWANIA NAUCZYCIELI ZWIĄZANE Z EDUKACJĄ FILMOWĄ

 12 października 2016 roku w Pracowni Filmoteki Szkolnej odbyło się kolejne spotkanie "Sieci współpracy i samodoskonalenia nauczycieli". Tym razem
w programie znalazła się propozycja wykorzystania na lekcji oscarowej animacji Zbigniewa Rybczyńskiego pt. "Tango" z oryginalnym sposobem stworzenia przez uczniów własnej wersji filmu bez użycia kamery i programu do montażu. Nauczyciele poznali również aplikacje mobilne przydatne w tworzeniu własnego warsztatu pracy, które angażują
i aktywizują uczniów na lekcji. Zapoznali się także z ofertą tematyczną warsztatów filmoznawczych dla uczniów i nauczycieli, które już wkrótce w Zespole Szkół Technicznych poprowadzi dr Karol Jachymek, wykładowca na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Ceniony filmoznawca i kulturoznawca zajmuje się historią kultury i kinematografii polskiej (w szczególności polskim kinem popularnym i kinem okresu PRL-u), zagadnieniem filmu jako świadectwa historycznego oraz problematyką ciała, płci i seksualności.

Z uwagi na potrzebę rozwijania umiejętności związanych z tworzeniem materiału filmowego oraz jego montażu, które są niezbędne zarówno dla nauczycieli, jak uczniów, w listopadzie zostaną przeprowadzone również dwudniowe warsztaty z ekspertem.

Ponadto nauczyciele wspólnie opracowali harmonogram zajęć związanych z edukacją filmową dla młodzieży z powiatu janowskiego oraz stalowowolskiego. Spotkania  nauczycieli reprezentujących różne szkoły, ale także powiaty, są doskonałą formą wymiany dobrych praktyk oraz okazją do nawiązywania współpracy z nowymi partnerami. Podczas spotkania nie zabrakło aktualnych  informacji dotyczących programu „Filmoteka Szkolna. Akcja!”, do którego wszystkie szkoły  gimnazjalne i ponadgimnazjalne mogą zgłaszać się jeszcze do końca października. Wśród nowości znalazła się także propozycja udziału w bezpłatnym webinarium z krytykiem filmowym Kają Klimek pt. ”Jak założyć i prowadzić vloga filmowego?” oraz  Olimpiadzie Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.

Warto nadmienić, że Filmoteka Szkolna powstała z inicjatywy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego.

Od 2016 roku program prowadzony jest przez Filmotekę Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a partnerami programu są: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Warszawska Szkoła Filmowa, Fundacja Generator, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Emilia Żuber