^ Back to Top
         Zespół Szkół Technicznych
                 w Janowie Lubelskim

O szkole


Loga

 

Certyfikaty

   
 
 

Licznik odsłon

Odsłon artykułów:
1979023

KOMORNIK W PRACOWNI FILMOTEKI SZKOLNEJ

 

 

„Zły człowieku oddaj ludziom, co żeś zagrabił” - mówi w jednej ze scen Andrzej Chyra, który brawurowo zagrał Lucjana Bohme, tytułowego komornika w filmie Feliksa Falka. Główny bohater przejawia cechy demonicznego potwora, pozbawionego ludzkich uczuć, i mocno skrzywdzonego dziecka, które w dorosłym życiu odgrywa się na ojcu za doznane w dzieciństwie cierpienia. Swoją rolą w filmie utrwala stereotyp znienawidzonego w polskim społeczeństwie komornika, który propagują media. Przeprowadzone w ostatnich latach badania potwierdzają, że wspomniany zawód zajmuje wysokie, niechlubne miejsce wśród najbardziej nielubianych profesji. Uczniowie ZST postanowili zweryfikować tę tezę po projekcji filmu i zaprosili do dyskusji Panią Agnieszkę Latawiec, która wykonuje zawód komornika przy Sądzie Rejonowym w Janowie Lubelskim.

Spotkanie miało dużą wartość edukacyjną dla młodzieży, która zweryfikowała postawioną tezę pozytywnie, a także poznała wymogi formalne pozwalające na zdobycie i wykonywanie zawodu komornika. Jak podkreślała Pani Komornik, podjęcie pracy w kancelarii komorniczej wymaga ukończenia studiów prawniczych i aplikacji komorniczej, a następnie przystąpienia do egzaminu przed Krajową Radą Komorniczą. Decydując się na wybór tego zawodu należy pamiętać o tym, że liczba komorników w Polsce jest stosunkowo niewielka i ściśle określona, w porównaniu z zawodem adwokata, a miejsce pracy można znaleźć dopiero wówczas, gdy zwolni się jedno z istniejących stanowisk lub Ministerstwo Sprawiedliwości podejmie decyzję o zwiększeniu liczby miejsc pracy.

Prelegentka odniosła się również do treści filmu, bezduszności głównego bohatera oraz wizerunku komornika w mediach. Opowiadając o swojej codziennej pracy wskazała młodzieży aspekt, który jest bardzo często pomijany. Zwykle komornik jest ukazany jako osoba bezwzględnie realizująca wyrok sądowy, która krzywdzi w ten sposób dłużnika. W takiej sytuacji należy pamiętać o wierzycielu czekającym na spłatę długu, który został u niego zaciągnięty. Komornik pośredniczy w tej relacji i jest zobowiązany do wykonania wyroku, który zapadł w sądzie. Przytaczając przykłady z własnego doświadczenia podkreśliła, że taka praca bywa czasem niebezpieczna i rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego wymaga współpracy z policją. Ponadto komornik najczęściej pracuje samodzielnie, dlatego wymaga to od niego dobrej organizacji, umiejętności podejmowania szybkich decyzji oraz dużej odporności psychicznej, wiążącej się zarówno z podejmowaniem trudnych decyzji, jak również niechęcią społeczeństwa.

Prelekcja Pani Agnieszki Latawiec dostarczyła uczniom wiarygodnych informacji, które przełamały stereotyp „komornika Bohme” oraz poszerzyła ich wiedzę w nowej dziedzinie. Spotkanie odbyło się 2 czerwca 2016 roku.

W tym roku szkolnym w Pracowni Filmoteki Szkolnej gościł również adwokat, Pan Michał Wolski. Serdecznie dziękuję Państwu za włączenie się w realizację działań upowszechniających edukację filmową w szkole, wsparcie w procesie dydaktycznym
i skutecznej pracy profilaktycznej. Uczniowie, uczestnicząc w wyjątkowo interesujących zajęciach, zwiększyli swoje kompetencje społeczne oraz uzyskali profesjonalne wsparcie prawne.

 

Emilia Żuber