21 i 22 marca w Zespole Szkół Technicznych zorganizowane zostały Dni Otwarte dla gimnazjalistów z powiatu janowskiego i nie tylko. Mieliśmy zaszczyt gościć trzecioklasistów z gimnazjum z: Dzwoli, Chrzanowa, Stojeszyna, Białej, Błażka, Potoka-Stanów, Potoczka, Potoka Wielkiego, Wólki Ratajskiej, Krzemienia, Huty Józefów, Kocudzy, Zdziłowic, Batorza, Godziszowa, Polichny, Jarocina, Szastarki, Modliborzyc, Sulowa oraz, oczywiście, z Janowa Lubelskiego.
Nasi goście zostali powitani przez Dyrektora Szkoły, pana Mariusza Wielebę, a następnie w meandry szkolnej rzeczywistości wprowadziła ich uczennica klasy II Technikum Ekonomicznego, Karolina Moskal. Po tym wstępie, przybyli goście, spacerowali po Miasteczku Zawodów oprowadzani przez naszych uczniów z rodzimych miejscowości gimnazjalistów.
Uczniowie Technikum Budowlanego murowali i tynkowali na hali do tego specjalnie przystosowanej oraz wykonywali poszczególne czynności związane z wykonywaniem kosztorysu budowlanego wraz harmonogramem ogólnym budowy. Przygotowali również pokazy rysunku w programie AutoCad oraz quiz wiedzy budowlanej. Zainteresowanym gimnazjalistom nie przysporzył on wielu problemów. Mamy nadzieję, że to właśnie oni zawitają we wrześniu jako kształcący się w zawodzie „technik budownictwa”.
Samochodówkę słychać było… z daleka. Przykuwała uwagę autami, które w szkolnym warsztacie samochodowym podlegały swoistego rodzaju metamorfozie. Dla gimnazjalistów przygotowano również stanowiska demonstracyjne systemu regulacji sił hamowania ABS/ASR oraz systemu zintegrowanego typu D-Tronic. Miłośnicy motoryzacji byli więc w swoim żywiole.
Mechanicy, uczący się w technikum, programowali i rysowali w specjalistycznych programach, przeprowadzali analizy struktur metali za pomocą mikroskopu metalograficznego oraz pomiarów warsztatowych czujnikiem zegarowym. Jednak największe zainteresowanie wzbudził pokaz komputerowego sterowania ramieniem robota, dzięki któremu można było demonstrować możliwości, jakie daje sprzęt i oprogramowanie będące na wyposażeniu szkoły.
Uczniowie Technikum Przemysłu Drzewnego mieli dla młodszych kolegów szereg konkursów, polegających m.in. na rozpoznawaniu rodzajów drewna oraz ich wagi. Niesłabnącą popularnością cieszył się konkurs wbijania gwoździ, w którym to dziewczęta wiodły prym. Może to wśród nich jako absolwentek naszej szkoły, znajdą się przyszłe projektantki mebli, czy właścicielki firm meblarskich? A może zajmą się również samodzielnym wykonywaniem mebli, bo jak widać zadatki już są.
Informatycy i ekonomiści, pracując wespół w zespół, zaproponowali młodszym kolegom szereg konkursów. Przyszłe młode ekonomistki opowiadały o swoim technikum, bazując na swoich doświadczeniach i obserwacjach. Gimnazjaliści mieli również okazję na małą zabawę „w wielką ekonomię”, układając puzzle z walutami świata. Mogli sprawdzić swoją wiedzę z przedsiębiorczości, rozwiązując quizy i krzyżówki przygotowane przez ich starszych kolegów. Ciekawostką były eksponowane cegły brykietu, zrobione ze sprasowanych kawałków banknotów o wartości 20 000 zł.
Informatycy natomiast przygotowali konkurs polegający na dopasowaniu na czas nazw do poszczególnych części komputera.
Technikum Usług Fryzjerskich, czyli nasze najmłodsze „dziecko” posiada najnowszą, nowocześnie wyposażoną, spełniającą najwyższe jakościowo standardy pracownię. To właśnie tam gimnazjaliści mogli obejrzeć, w jaki sposób, krok po kroku, powstają fryzury pełne finezji, jak z blondynki zrobić brunetkę lub wykonać najmodniejsze w tym sezonie ombre. Dziewczyny w uwagą obserwowały, w jaki sposób młode adeptki fryzjerstwa wyczarowywały na głowach koleżanek misterne loki, a co odważniejsze, same zasiadały wygodnie w fotelach, by „za chwilę” ujrzeć metamorfozę, jaka dokonała się na ich włosach.
W Pracowni Filmoteki Szkolnej atrakcje czekały zarówno na gimnazjalistów, jak i na ich opiekunów. Uczniowie oglądali animacje poklatkowe, które wykonała nasza młodzież. Nauczyciele natomiast zapoznali się z ofertą projektu "Filmoteka Szkolna" oraz otrzymali publikacje związane z edukacją filmową.
Gimnazjaliści w trakcie spaceru po Miasteczku Zawodów odwiedzili naszą strzelnicę, w której odbywały się pokazy strzelania z krótkiej i długiej broni pneumatycznej, oraz obiekty sportowe: sale gimnastyczne i siłownię. Równolegle do Dni Otwartych odbywały się tam Dni Sportu Szkolnego. Tam właśnie uczestnicy zespołowo i indywidulanie rywalizowali ze sobą w wielu konkurencjach.
Początek kalendarzowej wiosny to czas na nowe decyzje, także te związane z dalszą drogą kształcenia. Zespół Szkól Technicznych to wybór najlepszy z możliwych, potwierdzony przez kilka pokoleń absolwentów naszej szkoły.
FOTORELACJA DZIEŃ PIERWSZY
CZĘŚĆ PIERWSZA
CZĘŚĆ DRUGA
FOTORELACJA DZIEŃ DRUGI