21. wolontariuszy, pełnoprawnych opiekunów rodzin, wzięło udział w tegorocznym szkoleniu ogólnopolskiego Projektu SZLACHETNA PACZKA, które odbyło się 10. października br. w Zespole Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim. Wolontariuszami są nauczyciele, uczniowie oraz absolwenci Zespołu Szkół Technicznych, nauczycielka z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa, nauczycielki z Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego w Wierzchowiskach Drugich, pracownik Parku Rekreacji ZOOM NATURY, a także inni sympatycy SZLACHETNEJ PACZKI.
Na szkoleniu, wolontariusze przypomnieli sobie, jakimi cechami powinien wyróżniać się każdy z nich oraz uczyli się, jak właściwie stworzyć opis rodziny po zmianach wprowadzonych w tej edycji oraz jakie kryteria należy uwzględnić, aby rodzina została, bądź nie została włączona do Projektu.
Szczególny nacisk kładziono na aspekty prawne. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się, jak należy postępować, aby w 100 % zachować prawo rodziny do ochrony danych osobowych.
Teraz, kiedy szkolenie mają już za sobą, każdy z wolontariuszy musi zaliczyć, tzw. e-learning- owy test wiedzy, który warunkuje nadanie mu uprawnień w systemie, a co za tym idzie, możliwość odebrania danych kontaktowych do rodzin, nad którymi w tegorocznym Projekcie będzie sprawował opiekę. Pierwszy test wiedzy o SZLACHETNEJ PACZCE wolontariusze wykonali przed szkoleniem, ponieważ przejście testu z pozytywnym wynikiem umożliwiło uczestnictwo w szkoleniu.
Warto przy tej okazji przypomnieć, że internetowa baza adresów rodzin dla Darczyńców, zostanie otwarta w weekend 21-22 listopada. Od tego momentu Darczyńcy chcący przygotować pomoc dla rodziny, mogą logować się w tej bazie i spośród bardzo wielu rodzin, wybierać te, którym chcieliby pomóc.
W tym roku organizatorzy Projektu SZLACHETNA PACZKA planują, żeby pomoc podczas tej edycji dotarła do 20.000 rodzin przy udziale 10.500 wolontariuszy, 720.000 Darczyńców oraz 20.000 Dobroczyńców. Na jednego wolontariusza przypadać będzie 4 rodziny, u których przeprowadzi, jako ich opiekun, stosowne spotkania oraz wypełni tzw. „ankiety”.
Wspaniały jest także cel, który przyświeca SZLACHETNEJ PACZCE, a jest nim „budowanie Drużyny SZLACHETNEJ PACZKI, w której ludzie inspirują się do podejmowania wyzwań, przekraczania siebie oraz wydobywają z każdego to, co najpiękniejsze”. Rejon Projektu to serce miejscowości, miejsce, ludzie, wspólnota, jak również ideały. Wszyscy wspólnie zmieniają ideały w czyn i zmieniają świat na lepsze poprzez swoje działania na rzecz drugiego człowieka.
Anna Szmidt – Koordynator do spraw Współpracy Lokalnej w woj. lubelskim, Asystent do spraw Promocji w Rejonie Janów Lubelski i powiat janowski oraz Koordynator Szkolnego Klubu Wolontariusza „Amicus” w Zespole Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim