Zespół Szkół Zawodowych otworzył w czwartek 20 marca swoje drzwi przed gimnazjalistami. Przez dwa dni największa szkoła zawodowa w powiecie zachęcała do wybrania nauki jednego z dwudziestu oferowanych przez nią zawodów.
Jak twierdzą gimnazjaliści „Dni otwarte” są świetną okazją do porozmawiania z uczniami danej szkoły, poznania jej klimatu i wzięcia udziału w zajęciach.
Na gimnazjalistów czekało wiele atrakcji. Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych pokazali, że szkoła to nie tylko nauka! Dlatego zaprosili gimnazjalistów do udziału w rozgrywkach sportowych na Orliku, przygotowali pokaz aerobiku na sali gimnastycznej, zaprezentowali pokazy taneczne, a nawet pomagali w zmianie wizerunku dokonując obróbki fotograficznej zdjęć, które wykonali zwiedzającym. W pracowni komputerowej czekała kolejna niespodzianka – salon gier. Wszyscy gimnazjaliści mogli spróbować swoich sił w każdej konkurencji, wszystko oczywiście w formie wspólnej zabawy.
Uczniowie techników przygotowali dla gimnazjalistów „Miasteczko zawodów” na warsztatach szkolnych, a w nim pokazy cięcia drewna, tworzyw drewnianych i metalu, toczenia, zgrzewania metalu murowania, pracy podnośnika samochodowego i sterowanego ramienia robota oraz konkursy - rozpoznawanie gatunków drewna, wbijanie gwoździ, ważenie materiałów budowlanych i drzewnych, rozpoznawanie narzędzi budowlanych. Zwycięzcy otrzymali drobne nagrody w postaci długopisów i ołówków z logo szkoły, drewnianych desek do krojenia, koszulek, metrówek, smyczy i breloczków z latarką.
Dziedziniec szkolny zamienił się na dwa dni w tor do jazdy zbudowanym przez uczniów pojazdem typu buggy, który wzbudzał żywe zainteresowanie zarówno młodzieży, jak i dorosłych. Była to świetna okazja, by pokazać młodszym koleżankom i kolegom jak można połączyć teorię z praktyką.
W odpowiedzi na potrzeby rynku pracy Zespół Szkół Zawodowych oferuje gimnazjalistom naukę w dwóch nowych zawodach: technik cyfrowych procesów graficznych i technik organizacji reklamy, a także nową kwalifikację w Technikum Mechanicznym: operator obrabiarek sterowanych numerycznie. Tradycyjnie w ofercie edukacyjnej szkoły znajdują się zawody: technik ekonomista, technik pojazdów samochodowych, technik budownictwa i technik informatyk oraz kilkanaście innych zawodów w Zasadniczej Szkole Zawodowej. Tu szczególnie kusząca dla adeptów szkół ponadgimnazjalnych jest współpraca szkół z firmami, w których uczniowie odbywają praktyki i staże, a potem mogą liczyć na stałe zatrudnienie.
Z danych Wydziału Oświaty i Wychowania UM w Lublinie wynika, że coraz więcej absolwentów gimnazjów kontynuuje naukę w szkołach zawodowych, natomiast spada zainteresowanie liceami ogólnokształcącymi. Wpływ na tę tendencję ma perspektywa uzyskania praktycznego zawodu, który uzyskują właśnie absolwenci techników i szkół zawodowych. Są to zawody przyszłości, które dają szanse na pracę w Polsce i za granicą.
Emilia Żuber