„Sprawdź, czy Twoje kompetencje odpowiadają wymaganiom rynku pracy!
Zobacz swoje szanse na sukces w wymarzonych zawodach. Stwórz swój Indywidualny Plan Działania i wygraj życie!”
Te wyzwania były inspiracją do przeprowadzenia zajęć wśród uczniów ZST na temat trójkątu kompetencji, czyli wiedzy, umiejętności i postaw, które pozwalają realizować zadania w danej dziedzinie.
W tym roku szczególną uwagę zwraca się na rosnącą rolę analizy posiadanych kompetencji zawodowych i społecznych zarówno w planowaniu edukacji jak i w rekrutacji do pracy. Umiejętności planowania rozwoju edukacyjno-zawodowego są szczególnie istotne, gdyż w dzisiejszych czasach należy w elastyczny sposób dostosowywać kompetencje absolwentów szkół do oczekiwań pracodawców.
W zajęciach wzięli udział uczniowie ZST uczący się w zawodach: technik ekonomista, technik pojazdów samochodowych/kl I/, technik mechanik i technik informatyk /kl II/ oraz technik ekonomista i technik informatyk /kl III/ oraz klasy I Szkoły Branżowej 1 Stopnia.
Świat nowych zawodów i specjalności oraz wymagań kompetencyjnych poznawali wychowankowie Internatu ZST na zajęciach z Panią Ewą Komisarek.
Członkowie Szkolnego Koła Młodego Ekonomisty pod opieką Pani Kamili Surowskiej współorganizowali w ramach OTK spotkanie z Panią Tatianą Kiszka-kierownikiem Biura Terenowego ZUS w Janowie Lub. Uczniowie klasy 4eig kształcący się w zawodzie technik ekonomista dowiedzieli się jak wygląda proces rekrutacji i praca w ZUS. Jakie należy posiadać kwalifikacje i kompetencje pracując na różnych stanowiskach, np. w bezpośrednim kontakcie z określoną grupą interesantów. Uczniowie zadawali pytania, w jaki sposób działa ZUS i z jakich form oskładkowania może skorzystać przedsiębiorca – w perspektywie swojej przyszłej pracy. Pani kierownik chętnie odpowiadała na zadawane pytania i zapewniła, że z chęcią włączy się w inne przedsięwzięcia organizowane przez Szkołę, za co z góry Dziękujemy.
Koordynator OTK
Doradca zawodowy
Anna Majdanik