^ Back to Top
         Zespół Szkół Technicznych
                 w Janowie Lubelskim

O szkole


Loga

 

Certyfikaty

   
 
 

Licznik odsłon

Odsłon artykułów:
1977816

Wycieczki z programu „Poznaj Polskę”

W ostatnich dniach maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w trzech dwudniowych wycieczkach. Dwie grupy pojechały do Krakowa, Wieliczki i Zakopanego, trzecia – w Bieszczady. Wszystkie wyjazdy zostały dofinasowane z rządowego programu „Poznaj Polskę”, którego celem jest umożliwienie poznawania środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

W pierwszej turze wycieczki Kraków-Wieliczka-Zakopane uczestniczyły klasy Szkoły Branżowej I stopnia. Opiekę nad nimi sprawowali nauczyciele: Ewelina Chmiel, Mariusz Wieleba i Paweł Flis.

Druga tura wycieczki był nagrodą za bardzo dobre wyniki w nauce dla uczniów klas Technikum, nad którymi pieczę sprawowali Beata Łukasik, Aldona Pituch oraz Edward Białek.

Uczniowie odwiedzili podziemia Kopalni Soli „Wieliczka”. Dowiedzieli się o historii solnictwa polskiego, pracy dawnych górników, ich tradycjach i życiu codziennym. Podziwiali wystawę kryształów soli ze słynnych Grot Kryształowych i solne formy. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła również wizyta w Kaplicy św. Kingi. To wnętrze z wielkimi żyrandolami z kryształków soli ozdobione przepięknymi płaskorzeźbami o motywach religijnych.

W Krakowie uczniowie zwiedzili Wzgórze Wawelskie, Katedrę na Wawelu z dzwonem Zygmunta i krypty królewskie. Spacerowali po Rynku Starego Miasta i Sukiennicach, podziwiali Kościół Mariacki, Bramę Floriańską i Barbakan.

W Tatrach wędrowali szlakiem od Wielkiej Krokwi, poprzez Dolinę Białego, Czerwoną Przełęcz, Sarnią Skałę, wodospad Siklawica do Doliny Strążyskiej. W programie wycieczki nie mogło zabraknąć spaceru po Krupówkach.

Kolejna grupa młodzieży wyjechała w Bieszczady. Byli to uczniowie klas kształcących się w zawodach technik informatyk i technik ekonomista. Wędrowali przez Połoninę Wetlińską - jeden z najpiękniejszych fragmentów Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Trasa rozpoczęła się w Brzegach Górnych, prowadziła przez Przełęcz Orłowicza, a zakończyła się w Wetlinie.

Istotnym miejscem w Bieszczadach jest Jezioro Solińskie i usytuowana na nim zapora. Przewodnik oprowadzający młodzież opowiedział o jej roli i sposobie funkcjonowania.

W Krasiczynie zwiedzili Zamek: dziedziniec zamkowy, kryptę w Baszcie Boskiej, gabinet myśliwski, kaplicę zamkową pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i sale ekspozycyjne. Natomiast w Przemyślu młodzież miała okazję zobaczyć i zapoznać się z historią Twierdzy, która była jedną z największych fortec nowożytnych Europy, a podczas I wojny światowej stała się areną krwawych walk. Zwiedziła również Zamek Kazimierzowski i Katedrę Przemyską.

Opiekunami wycieczki byli: Ewa Komisarek, Karol Drewniak i Bartosz Hulak.

         Wycieczki były doskonałą okazją do integracji oraz aktywnego wypoczynku.

 

                                                                            Aldona Pituch