II Festiwal Filmoteki Szkolnej
Warszawa 13-14 czerwca 2011
W dniach 13-14 czerwca 2011 r. uczennice: Paulina Wiechnik i Andżelika Michalczyk reprezentowały Zespół Szkół Zawodowych na Festiwalu Filmoteki Szkolnej w Warszawie. W pierwszym dniu wycieczki zwiedziły Archiwum Filmoteki Narodowej, gdzie miały okazję zobaczyć Laboratorium Filmowe Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, które zajmuje się obróbką materiałów filmowych barwnych i czarno-białych 35 mm i 16 mm (obróbka chemiczna negatywów obrazu filmów, produkcja kopii filmowych, montaż negatywów obrazu filmów, korekta obrazu filmowego, naświetlanie obrazu filmu na taśmę negatywową, wykonywanie negatywów dźwięku). Podczas naszej wizyty w Laboratorium Filmowym mogłyśmy zobaczyć jak wyglądały poszczególne etapy pracy nad rekonstrukcją przedwojennego filmu niemego z Polą Negri w roli głównej. Filmoteka Narodowa przygotowywała właśnie światową re-premierę filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (1918) w reżyserii Eugena Illésa, z polską gwiazdą Polą Negri i muzyką Jerzego Maksymiuka w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum na żywo w dn. 4 września 2011 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Warszawski pokaz filmu „Mania” został włączony do Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 i rozpoczął międzynarodowe tournée w pięciu stolicach Europy: Paryż – Madryt – Londyn – Kijów - Berlin w ramach Polskiej Prezydencji 2011.
Wieczorem zarówno nauczyciele, jak i uczniowie wymienili się doświadczeniami podczas warsztatów integracyjnych oraz obejrzeli krótkie filmy nagrane przez uczniów.
W drugim dniu Festiwalu w Warszawskiej Szkole Filmowej odbyły się Targi szkolnych projektów filmowych, w których udział wzięło 40 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Uczniowie zaprezentowali na targach efekty swojej całorocznej pracy, m.in. filmy, gazetki o tematyce filmowej, plakaty, dyskusyjne kluby filmowe. Filmowym pracom uczniów przyglądali się eksperci związani z branżą filmową (Jowita Budnik, Katarzyna Trzaska, Anna Wydra, Igor Chojna, Marcin Latałło, Andrzej Mastalerz, Joanna Kaczmarek, Paweł Sala i Kamil Minkner) oraz goście z RPA, Stanów Zjednoczonych, Maroka i Ukrainy. Wieczorem na zakończenie drugiego dnia Festiwalu Filmoteki Szkolnej w warszawskim kinie „KULTURA” odbyła się kinowa premiera projektu „Jak zrobić film” oraz krótkich form uczniowskich nagrodzonych w konkursach „Filmoteki Szkolnej. Akcji” i „Filmu na horyzoncie”.
Dwudniowy udział w Festiwalu dostarczył nam niezapomnianych przeżyć. Największe wrażenie wywarł na nas widok milionów taśm filmowych zalegających w archiwach Filmoteki Narodowej. Zobaczcie sami na naszych zdjęciach.
Szkolny koordynator projektu Filmoteka Szkolna
Emilia Żuber