^ Back to Top
         Zespół Szkół Technicznych
                 w Janowie Lubelskim

O szkole


Loga

 

Certyfikaty

   
 
 

Licznik odsłon

Odsłon artykułów:
2020473

Festiwal filmoteki szkolnej 2012

W dniach 27-28 września 2012 uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Janowie Lubelskim: Monika Góra i Rafał Garszczal uczestniczyli razem z opiekunem Szkolnego Klubu Filmoteki Szkolnej p. Emilią Żuber w trzecim Festiwalu Filmoteki Szkolnej
w Warszawie.
Organizatorem przedsięwzięcia był: Polski Instytut Sztuki Filmowej we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach projektu - Filmoteka Szkolna.
W festiwalu wzięło udział 41 szkół z całej Polski, w tym 120 uczniów.

W pierwszym dniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach integracyjnych, natomiast nauczyciele dzielili się z metodykami doświadczeniami w pracy z wykorzystaniem filmu. W drugiej części dnia odbyły się wizyty studyjne w: The Chimney Pot, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Archiwum Filmoteki Narodowej, Studiu Miniatur Filmowych, TPS Film Studio i Newborn Studio. Wieczorem w Centrum Konferencyjno - Kongresowym przy ulicy Bobrowieckiej odbyły się pokazy filmów uczniowskich, które
komentowali eksperci: Grzegorz Emanuel i Wojciech Kimala.

28 września w Warszawskiej Szkole Filmowej miało miejsce uroczyste otwarcie festiwalu przez Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej p. Agnieszkę Odorowicz, Dyrektora Warszawskiej Szkoły Filmowej p. Macieja Ślesickiego oraz Dyrektora Centrum Edukacji Obywatelskiej p. Alicję Pacewicz.

Najważniejszą częścią festiwalu były Targi projektów młodzieżowych z udziałem zaproszonych ekspertów, m.in.: Dawidem Ogrodnikiem - odtwórcą jednej z głównych ról w filmie „Jesteś Bogiem” w reżyserii Leszka Dawida. O początkach swojej kariery aktorskiej opowiadali również: Adrian Panek („Daas”), Kamil Polak („Świteź”) i Greg Zgliński („Wymyk”) - nagradzani na licznych festiwalach filmowych za debiuty. Uczniowie spotkali się także z Joanną Kulig, Xawerym Żuławskim, Adamem Woronowiczem, Bartoszem Konopką, Marią Sadowską i Katarzyną Klimkiewicz. Eksperci odwiedzali stanowiska młodzieży, oglądali filmy uczniowskie, komentowali je i udzielali wskazówek dotyczących pracy z filmem. Byli pełni uznania dla pracy młodzieży.

Wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć transmisję uroczystości na żywo na stronie internetowej Filmoteki Szkolnej. W trakcie trwania festiwalu uczniowie brali udział
w licznych konkursach i zabawach. Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali drobne upominki, książki o tematyce filmowej i filmy na płytach DVD.

Festiwal zakończył się wspólnym muzykowaniem – tworzeniem muzyki filmowej. Dla młodzieży uczestniczącej w festiwalu było to wyjątkowe przeżycie. W Warszawskiej Szkole Filmowej spotkali gwiazdy ze świata filmu, rozmawiali z nimi i pozowali
do wspólnych zdjęć. Udział w trzecim Festiwalu Filmoteki Szkolnej wzbogacił zarówno uczniów, jak i nauczycieli o wiedzę dotyczącą tworzenia filmów, nowe znajomości, a przede wszystkim rozbudził kreatywność. Doświadczenia wyniesione z festiwalu pomogą
w realizacji nowych projektów filmowych.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć. Więcej informacji z naszej wizyty w The Chimney Pot oraz szczegóły spotkania z p. Marią Sadowską już wkrótce w kolejnym wydaniu szkolnej gazetki filmowej.

 

Emilia Żuber

Festiwal filmoteki szkolnej 2011

 

II Festiwal Filmoteki Szkolnej

Warszawa 13-14 czerwca 2011

 

 

W dniach 13-14 czerwca 2011 r. uczennice: Paulina Wiechnik i Andżelika Michalczyk reprezentowały Zespół Szkół Zawodowych na Festiwalu Filmoteki Szkolnej w Warszawie. W pierwszym dniu wycieczki zwiedziły Archiwum Filmoteki Narodowej, gdzie miały okazję zobaczyć Laboratorium Filmowe Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, które zajmuje się obróbką materiałów filmowych barwnych i czarno-białych 35 mm i 16 mm (obróbka chemiczna negatywów obrazu filmów, produkcja kopii filmowych, montaż negatywów obrazu filmów, korekta obrazu filmowego, naświetlanie obrazu filmu na taśmę negatywową, wykonywanie negatywów dźwięku). Podczas naszej wizyty w Laboratorium Filmowym mogłyśmy zobaczyć jak wyglądały poszczególne etapy pracy nad rekonstrukcją przedwojennego filmu niemego z Polą Negri w roli głównej. Filmoteka Narodowa przygotowywała właśnie światową re-premierę filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (1918) w reżyserii Eugena Illésa, z polską gwiazdą Polą Negri i muzyką Jerzego Maksymiuka w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum na żywo w dn. 4 września 2011 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Warszawski pokaz filmu „Mania” został włączony do Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 i rozpoczął międzynarodowe tournée w pięciu stolicach Europy: Paryż – Madryt – Londyn – Kijów - Berlin w ramach Polskiej Prezydencji 2011.

Wieczorem zarówno nauczyciele, jak i uczniowie wymienili się doświadczeniami podczas warsztatów integracyjnych oraz obejrzeli krótkie filmy nagrane przez uczniów.

W drugim dniu Festiwalu w Warszawskiej Szkole Filmowej odbyły się Targi szkolnych projektów filmowych, w których udział wzięło 40 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Uczniowie zaprezentowali na targach efekty swojej całorocznej pracy, m.in. filmy, gazetki o tematyce filmowej, plakaty, dyskusyjne kluby filmowe. Filmowym pracom uczniów przyglądali się  eksperci związani z branżą filmową (Jowita Budnik, Katarzyna Trzaska, Anna Wydra, Igor Chojna, Marcin Latałło, Andrzej Mastalerz, Joanna Kaczmarek, Paweł Sala i Kamil Minkner) oraz goście z RPA, Stanów Zjednoczonych, Maroka i Ukrainy. Wieczorem na zakończenie drugiego dnia Festiwalu Filmoteki Szkolnej w warszawskim kinie „KULTURA” odbyła się kinowa premiera projektu „Jak zrobić film” oraz krótkich form uczniowskich nagrodzonych w konkursach „Filmoteki Szkolnej. Akcji” i „Filmu na horyzoncie”.

Dwudniowy udział w Festiwalu dostarczył nam niezapomnianych przeżyć. Największe wrażenie wywarł na nas widok milionów taśm filmowych zalegających w archiwach Filmoteki Narodowej. Zobaczcie sami na naszych zdjęciach.

 

 

Szkolny koordynator projektu Filmoteka Szkolna

Emilia Żuber

Festiwal filmoteki szkolnej 2010

W dniach 14 i 15 czerwca 2010 roku w Warszawie

odbył się Festiwal Filmoteki Szkolnej

 

Dwudniowe spotkanie było podsumowaniem całorocznych prac związanych z Filmoteką Szkolną. Uczniowie z 40 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski do Warszawy na zaproszenie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) i Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO). Patronat nad przedsięwzięciem sprawował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Uczestnicy zwiedzali w stolicy miejsca związane z filmem:

Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych,

Warszawską Szkołę Filmową,

Archiwum Filmoteki Narodowej,

Studio Platige Image,

Dom postprodukcyjny The Chimney Pot,

Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy,

Telewizję TVN.

 

Wszyscy uczestnicy wymienili się doświadczeniami podczas warsztatów integracyjnych oraz obejrzeli krótkie filmy nagrane przez uczniów.

 

Cztery uczennice z Technikum Ekonomicznego: Anna Ciasnocha, Dominika Kwiecińska, Andżelika Kwiecińska i Paulina Wiechnik pod opieką pani Emilii Żuber reprezentowały ZSZ w Janowie Lubelskim na Festiwalu Filmoteki Szkolnej w Warszawie.

 

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z FFS na stronie internetowej szkoły.